2010. február. 23. 16:34 Utolsó frissítés: 2010. február. 23. 16:32 Vállalkozás

Hétmillió forintot nyertek induló cégek

Átadta „A jövő fiatal vállalkozója” díjakat a Dreher Sörgyárak Zrt. Vincze Viktor, System-On-Module fejlesztésével, Bruder Márton, megújuló energia hasznosítás pályázatával, Vázsonyi Miklós, innovatív rehabilitációs eszköz ötletével győzött. A fiatalok összesen 7 millió forint kezdőtőkével indíthatják el vállalkozásukat, amelyhez 6 hónapos szakmai tanácsadást is kapnak.

A vállalkozói kreativitás iránt töretlenül elkötelezett Dreher Sörgyárak  2009 októberében negyedik alkalommal hirdette meg „A jövő fiatal vállalkozója” pályázatot, amelyre bármelyik magyarországi felsőoktatási intézményben tanuló hallgató jelentkezhetett. A pályázat első három helyezettje összesen 7 millió forint díjazásban, valamint hat hónapos szakmai tanácsadásban részesül, mely jogi, adóügyi és könyvviteli segítségnyújtást is jelent.

Közel 100 pályamunka érkezett be 24 hazai felsőoktatási intézményből. A zsűri által legjobbnak tartott tíz pályázó angol nyelven mutatta be vállalkozását, és győzte meg a zsűri tagjait vállalkozása egyediségéről, megvalósíthatóságáról, valamint saját rátermettségéről. A 82 beérkezett pályamunka közül a szakmai zsűri végül három tehetséges fiatalnak ítélte oda a pályázat díjait.

Az idei pályázat fődíját, a 3 millió forintnyi kezdőtőkét és 6 hónapos tanácsadást Vincze Viktor, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem hallgatója nyerte el. Ötlete az ún. SOM (System On Module) forradalmasíthatja az intelligens helyszíneken (otthon, biztonságtechnika, orvosi diagnosztika, stb.) alkalmazott eszközöket. A technikai újdonság a pályázó által végzett piackutatás eredményeire alapozva egy - a magyar piaci igényeknek mindenben - tudásban és árban is megfelelő, saját tervezésű modul. „A piacon kapható SOM modulok között nagy a tudásbeli különbség, illetve egy-egy „mindent tudó” eszköz ára nagyon magas lehet. Remélem, hogy egy megfelelő komplexitású, saját tervezésű SOM-mal nem kell többé kompromisszumot kötnie a felhasználóknak, és megtalálják benne számításaikat” - nyilatkozta Vincze Viktor, a pályázat nyertese.

A pályázat második helyezettje Bruder Márton, az Eötvös Loránd Tudományegyetem hallgatója, aki 2 millió forint kezdőtőkét és 6 hónapos tanácsadást, valamint az ING Bank N.V. Magyarország  félmillió forint értékű különdíját kapta vállalkozása beindításához. Dobogós pályamunkájának témája a hatékony környezetvédelem.A pályázat harmadik díját, és ezzel 1 millió forint kezdőtőkét és 6 hónapos tanácsadást Vázsonyi Miklósnak, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem hallgatójának ítélte oda a szakmai zsűri. A díjazott gerincsérült betegek részére tervezett, innovatív rehabilitációs eszköz fejlesztési ötletét dolgozta ki pályázatában. ”Vállalkozásom elsődleges terméke segítségével a betegek egy olyan eszközhöz juthatnak, amelynek segítségével saját maguk kontrollálhatják lábizmaik mozgatását” -  tette hozzá Vázsonyi Miklós.
 
„A jövő fiatal vállalkozója” pályázat idén egy új, 500 ezer forint értékű különdíjjal, a „Fiatal vállalkozók díjával” bővült, melyet Kiss Péter - a pályázat 2006-os győztese - a korábbi díjazottak nevében Vázsonyi Miklósnak adott át.