2009. október. 02. 15:01 ecoline.hu Utolsó frissítés: 2009. október. 02. 15:07 Vállalkozás

Felszámolások: vissza a negatív trendhez

Az augusztusi 566 után szeptemberben ismét 1400 céggel szemben indult felszámolási eljárás Magyarországon.

Az augusztusi 566 után szeptemberben ismét 1400 céggel szemben indult felszámolási eljárás Magyarországon. „Beigazolódott, amit az augusztusi adatok láttán gondoltunk, vagyis hogy az akkori adatokat nem trendforduló, hanem a cégbírósági szabadnapok száma módosította” – nyilatkozta Csorbai Hajnalka, az Opten stratégiai igazgatója. Éppen ezért a stratégiai igazgató nem értékeli túl, hogy ennyi cég még sohasem került felszámolás alá egyetlen hónapban. Szerinte a jelenség mögött fordított kilengés, a szabadságok miatt felhalmozódott ügyhátralék ledolgozása áll.

Valószínűleg a válság kellett a csődeljárások számának növekedéséhez is. Bár még mindig nagyon kevés – az első 3 negyedévben 58 – vállalkozás él a csőd lehetőségével a túlélés érdekében, ez kétségtelenül többszöröse az eddigi, évi 10-15 csőd indításának.

Szeptemberben a tavaly szeptemberinél 37 százalékkal több céget számoltak föl, míg az első kilenc hónapban a növekedési ütem 34 százalékos. A szakértők arra számítanak, hogy a következő hónapokban lassan de biztosan csökken majd a felszámolások növekedési üteme, hiszen a viszonyításul szolgáló előző évi adatokba fokozatosan bekerülnek a már válsággal terhes utolsó negyedév adatai. „Hiába csökken azonban a növekedési ütem, a fizetésképtelenné váló cégek száma magas szinten stabilizálódik” – véli Csorbai Hajnalka.

Ez a folyamat a végelszámolásoknál máris megindult. Tavaly már a válság kitörése előtt látható volt, hogy egyre több céget zárnak be a tulajdonosok. Nem csoda, hogy a végelszámolások növekedési üteme szeptemberben már stagnált, miközben az első három negyedévben összesen 37 százalékkal több cég végelszámolását indították el, mint egy évvel korábban.

Lassan csökken ugyanakkor a cégalapítási kedv. Tavaly szeptemberben csaknem 3000 új cég bejegyzését jelentették be a cégbíróságok, idén viszont csak 2742-ét. „Világosan el kell mondani, hogy ez a szám még mindig túl magas: semmilyen reálgazdasági tényező nem indokolja, hogy lényegében ugyanannyi cég alakuljon Magyarországon, mint a válságtól még nem sújtott időszakban” – véli az Opten stratégiai igazgatója. Szerinte az új cégek számának stagnálása leginkább annak a következménye, hogy az élőmunka adóterhelésének csökkentéséhez „hiszem, ha látom” alapon állnak hozzá az emberek, akik még ma is nagyobb nettó jövedelmet tudnak kivenni egy vállalkozásból, mint ha ugyanakkora bérköltségből alkalmazottként próbálnának megélni.