A kutatás-fejlesztés mint válságkezelés
A kutatás-fejlesztés, az innováció jelentheti hosszú távon a kiutat a vállalatok számára a gazdasági válságból - mondta Molnár Károly kutatás-fejlesztésért felelős tárca nélküli miniszter.
Azok a cégek, amelyek most innovatívak maradnak, 2-3 év múlva új esélyeket kaphatnak az addigra "megtisztuló" piacon - mondta Molnár Károly, aki szerint a vállalatoknak az együttműködés, a verseny és a hatékonyság kultúrájának fejlesztésére, a szellemi termékek hatékonyabb hasznosítására kell törekedniük. Molnár Károly beszámolt arról, hogy a k+f pályázati lehetőségek átláthatóságának javítása céljából innovációs forrástérképet állítottak össze, amely március 2-tól elérhető az interneten.
A miniszter az elmúlt hónapok eredményei közül kiemelte, hogy az Új Magyarország Fejlesztési Terv Gazdasági Operatív Programjának k+f forrásait a 2007-2008-as 86,7 milliárd forintról 2009-2010-ben 111 milliárd forintra növelték, továbbá 40 százalékos előleget fizetnek a pályázaton nyertes vállalatoknak a szerződéskötés után. Sikerült jelentősen felgyorsítani az Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal pályázatain elnyert összegek kifizetését is - tette hozzá.
Hiller István oktatási és kulturális miniszter Molnár Károllyal egyetértve kiemelte az oktatásba, a kultúrába és az innovációba való befektetés kulcsszerepét a válságból való kilábalásban. A miniszter bejelentette, hogy az Új tudás program keretében azok a pedagógusok, akik halmozottan hátrányos helyzetű gyermekeket oktatnak, márciustól átlagosan havi bruttó 25 ezer forint pótlékban részesülnek. A nemrég lezárult pályázat során 475 fenntartó 10.921 pedagógus után igényelte a pótlékot, mintegy 2 milliárd 300 millió forint értékben, amelyre a pénzügyi forrás rendelkezésre áll - mondta Hiller István.