2008. szeptember. 20. 13:59 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. szeptember. 20. 14:13 Vállalkozás

Adathalászok és a bankszámlájukat féltő netezők

Az öncélú vírusokat gyártó tizenéveseket a bankszámlánkra pályázó professzionális bűnözők váltották fel.

Az internet számos olyan csapdát is rejt, amelybe az óvatlan felhasználó könnyen besétálhat. A megfelelő biztonság azonban elérhető, s néhány alapszabály elsajátításával nyugodtan böngészhetünk a világháló érdekességei között.

Az adathalászat milliárdos üzlet

Az online életforma terjedésével egyidejűleg a felhasználóknak mind több fenyegetéssel kell szembenézniük. A szakértők szerint ma már nem létezik tökéletes biztonság, hiszen a számítógépes bűnözés gyorsan változó módszerekkel próbál hozzáférni fontos adatainkhoz, azonosítóinkhoz, pénzünkhöz. A pár éve még hollywoodi túlzásnak gondolt – Hálózat csapdájában című –film sztorija mára valósággá lett. Az információ értékké, az azonosítók, jelszavak, bankkártyaszámok pedig árucikké váltak. Naponta hallunk valamilyen visszaélésről, ennek ellenére igen sokan óvatlanul szörfölnek a világhálón. Adataink védelmében Nemcsak az otthoni felhasználók, de sajnos sokszor a cégvezetők is úgy gondolják, hogy a számítógépeiken nincsenek mások számára értékes adatok.

Ez az esetek többségében egyáltalán nem igaz, ha csak arra gondolunk, hogy jelszavaink segítségével pénzt utalhatunk át, vagy már az adóbevallásunkat is digitálisan kell elküldenünk. Meg kell tanulnunk, hogy adataink értékesek olyanok számára is, akik a megszerzett jelszavaink, levelezési listáink segítségével visszaélhetnek a nevünkkel, vagy spam-áradatot képesek zúdítani ismerőseink, partnereink nyakába. A vállalatoknál a megfelelő szintű védelem alapja ma már egyértelműen – a többszintű, integrált hardware és software elemeken kívül – a megfelelő biztonsági szakember jelenlétét, a jól tervezett és betartatott biztonsági házirendet és a céges alkalmazottak oktatását jelenti.

Ezek hiányában csak idő kérdése, hogy mikor válunk adatvesztés áldozatává, mikor kerülnek ügyfeleink adatai a feketepiacra, vagy mikor előz meg sportszerűtlen eszközökkel az üzleti vetélytársunk. Az adatkufárok és a spam Kezdetben csak illegális forgalomgenerálóként tekintettünk a jelenségre, de ez mára sokrétű manipulációs eszközzé vált. Amíg korábban egyesével adatbányászok gyűjtögették a levadászható e-mail címeket, mostanra a megcélzott felhasználók címei legtöbbször az ellopott szolgáltatói adatbázisokból, céges levelezési listákról származnak. Az ajánlatok ugyan illegálisak, s a spamküldést is szinte mindenütt büntetik, a hatóságok mégsem képesek hatékonyan fellépni az elkövetőkkel szemben, hiszen nagyon nehéz felfedni kilétüket. A vírusokhoz hasonlóan a spam elleni harc is végeláthatatlan, hiszen a másik oldalon is profi megoldásokat dolgoznak ki a bűnözők szolgálatában álló programozók, hackerek. A biztonsági szakemberek pedig folyamatos versenyfutásban igyekeznek megelőzni – kitalálni – a spamküldők terveit.

A cikk folytatása a webáruházak versenyét meghirdető Goldenbolton olvasható!
Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.