Felszámolás: mi kell a csődvédelemhez és a gyorsított egyezséghez?
A biztosító nem fizetett és felszámolás alá kerültem, mik a lehetőségeim? Hogyan gyorsítható az egyezségi eljárás a felszámolás során? Az olvasó kérdez, dr. Czibor Zsolt válaszol.
A Hungária biztosító nem fizette ki a jogos kárigényemet, rövidesen engem is fölszámolnak. Persze én is sokaknak tartozom pontosan ezek miatt. Tudja valaki a folyamatot és a lehetőségeket?
Felszámolás előtt csődvédelmet lehet kérni a bíróságtól, amihez bizonyos számú hitelezők (lejárt követelések fele, le nem járt követelések negyede, összegben a teljes tartozás kétharmada) egyetértése szükséges. Ez tulajdonképpen a tartozás egy részének elengedéséről és átütemezésről kötött megállapodás és reorganizációs terv, amely minden hitelezőre nézve kötelező. A csődvédelem iránti kérelmet a megyei/fővárosi bíróságnál kell benyújtani, ehhez 30 napon belül be kell csatolni a hitelezők hozzájárulását, amit a hitelezőknek tartott tájékoztatón célszerű megszerezni. Itt célszerű bemutatni a távlati terveket és a cég stabilizációját szolgáló intézkedéseket, illetve meg kell jelölni, hogy milyen ütemezésben, a követelés mekkora részét képes megfizetni.
Pozitív válasz esetén a bíróság biztosítja a csődvédelmet a vállalkozás részére, és így a cég felszámolására irányuló eljárásokat hivatalból elutasítja. Hasonló lehetőségekkel élhet a tulajdonos a felszámolás alatt, hiszen itt is a felszámolást elrendelő végzés közzétételét követő 40 nap eltelte után, a felszámolási zárómérleg benyújtásáig a hitelezők és az adós között bármikor helye van egyezségnek. A cégtulajdonosnak célszerű először személyesen és külön-külön felmérnie a hitelezők igényeit, aminek alapján egyezségi javaslatot nyújt be a Bíróságra. Ezt egy bírósági tárgyalás keretében a hitelezők megvitatják, és elfogadása esetén a vállalkozás - már a felszámoló felügyelet nélkül - tovább folytathatja tevékenységét. Ez a megoldás egyébként más gazdasági és kulturális környezetben jóval gyakoribb, fogalmazhatunk úgy is, hogy máshol erkölcsi/gazdasági kötelezettségének érzi a régi tulajdonos/ügyvezető azt, hogy partnerei a lehető legnagyobb megtérülésben részesüljenek, hiszen ha a hitelező úgy érzi, hogy ez nem történt meg, legközelebb nem fog vele üzletet kötni.
Hogyan lehetne gyorsítani az egyezségi eljárást a felszámolás során?
A bejelentési határidő rövidítésével az egyezségre fordítandó idő is rövidülne. Mivel itt a követelések egy részéről lemond a hitelező, és át is ütemezi a követelést, ezért a bírósági kontroll mindenféleképpen indokolt, és szükséges. Az egyezség egyébként viszonylag gyors, és nagyobb megtérülést eredményez, mint a felszámolási eljárás teljes lefolyatása.