Cafeteria: a szemüveg minek minősül?
A védőszemüveg lehet-e természetbeni juttatás? Üdülési csekket kaphat-e a munkavállaló nevelt gyermeke? A munkahelyi képzéseket célszerű cafeteriaelemként elszámolni? Olvasóink kérdéseire az Adózóna cafeteria-szakértője, a Sodexo válaszol.
A cafateriába beszámolhatja a munkáltató a számítógép előtt dolgozó szemüveg térítési támogatását, amely köztisztviselő esetén 38 650 forint, s kétévente jár? Szemüveget készíttettem, de nem akarják kifizetni a 38 650 forintot (számlával igazoltam), mert állításuk szerint az már a cafateriában benne van. Év elején a cafateriatájékoztatóban csak az étkezési hozzájárulást és a 13. havi munkabért közölték, de szerintem ennek is benne kell lennie, mert kétévente jár és védőszemüveg. 12 800 forint étkezési hozzájárulást kapok.
A védőszemüveg juttatásáról szóló jogszabály szerint, hogy ha a szemészeti szakvizsgálat eredményeként indokolt, illetve a munkavállaló által használt szemüveg vagy kontaktlencse a képernyő előtti munkavégzéshez nem megfelelő, a munkáltató a munkavállalót ellátja a minimálisan szükséges, a képernyő előtti munkavégzéshez éleslátást biztosító szemüveggel.
A szemüveg értéke összegszerűen nincs meghatározva a jogszabályban, mert a szemüveglencse dioptriafüggő és így az ára változó. Olyan összeg értendő alatta, amelyből az adott konkrét munkavállalónak, a feltételeknek eleget tevő szemüveg biztosítható. A szemüveg juttatása indokolt esetben kötelező, ezért általában nem javasolt cafeteria rendszerbe tenni, hiszen az ebben szereplő természetbeni juttatások választható juttatások, és minden dolgozó a számára legkedvezőbb juttatást választja ki. A munkáltató szempontjából a juttatás adómentes természetbeni juttatásnak minősül, amit számlával kell igazolni.
Szeretnénk képzéseket tartani a munkavállalóinknak. Azt hallottuk, hogy ezt is el lehet valahogy számolni béren kívüli juttatásként. Ez így van? Valóban megéri, vagy célszerűbb költségként elszámolni?
A válaszért kattintson ide!