A rovat támogatója: HVG Extra Business
Business magazin HVG Extra Business 2018. október. 10. 19:40

Miben rejlik a média tudatformáló hatalma?

A sajtó úgy láttatja magát, mint ami a valóság hiteles képét nyújtja, holott nem rendelkezik a valóság leírásának mindent átfogó képességével – véli Alain de Botton író-filozófus.

A sajtó elsődleges célja a szokatlan események bemutatása. Ezek a történetek aztán észrevétlenül beszivárognak az életünkbe, hatással vannak a gondolatainkra és cselekedeteinkre - idézi az Urbanlegends.hu az író-filozófust. De Botton szerint a sajtó "szelektíven konstruálja a valóságot, amikor eldönti, mely történetekre fokuszál és melyeket mellőz. Ebben rejlik roppant hatalma, amelynek többnyire nem is vagyunk tudatában".

“Minden pillanatban egy rakás egymásnak ellentmondó bizonyíték áll rendelkezésre arról, hogy mi is történik az országban valójában. Lesz egy-két pedofil gyilkos, de több tízmilliós sokaságnak meg sem fordul a fejében gyermekek megerőszakolása és agyonverése. Lesznek, akik húsbárddal ölik meg hűtlenkedő partnerüket, a többség azonban könnyek között, szívében haraggal, de mégis továbbevickél valahogyan. (…) Az érme másik, derűsebb oldala, érdekes módon, soha nem kerül be a hírekbe” - írja a filozófus A hírek című könyvében.

Szerinte a sajtó által bemutatott történetek önmeghatározásunkra is hatással vannak. “Ha azt sulykolják, hogy polgártársaink jó része őrült és erőszakos, minden egyes alkalommal, amikor otthonról kitesszük a lábunkat, félelem és gyanakvás lesz úrrá rajtunk. (…) ha azt halljuk, hogy az emberi beteljesülés legfontosabb indikátora a gazdaság, ami viszont a következő tíz évben katasztrofális állapotban lesz, képtelenek leszünk valaha is bizakodva szembenézni a valósággal” – mutat rá.

Ha kíváncsi, de Botton szerint mit tehetnek e gyakorlat ellen a hírek befogadói, és hogyan kellene a sajtónak mérsékelnie az általa okozott torzításokat, olvassa el az Urbanlegends.hu cikkét.

A sajtó ugyanolyan domináns helyet foglal el a modern társadalomban, mint egykoron a vallás, mégsem vagyunk tisztában életünkre gyakorolt hatásaival. Az író-filozófus Alain de Botton A hírek című könyve tökéletes használati útmutató a média által bekebelezett világunkhoz. A könyvet itt rendelheti meg kedvezménnyel.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.