2014. március. 14. 10:12 hvg.hu Utolsó frissítés: 2014. március. 14. 10:12 Karrier

Sztrájkkal fenyegetőznek a hollandiai takarítók

Körülbelül ezer takarító tüntetett jobb fizetésért csütörtökön Amszterdamban, a Dam téren. Az őket képviselő szervezetek hónapok óta próbálnak dűlőre jutni a munkaadókkal, de egyelőre nem tudtak béremelést kiharcolni.

„Egy labor tiszta lesz 16 perc alatt?”, „Hollandiának tisztának kell lennie”, „Egy Boeing 737-es tiszta lesz 18 perc alatt?” „Betegnek lenni nem választás kérdése” – egyebek mellett ilyen feliratú transzparensekkel demonstráltak a takarítók a Dam téren, pár lépésre a királyi palotától.

Az amszterdami AT5 televíziónak az egyik tüntető azt mondta, hogy havi 1300 euróból kell megélnie. Ez mostani árfolyamon több mint 400 ezer forintnak megfelelő összeg. Egy másik nő arra panaszkodott, hogy nehéz körülmények között kell gyorsan és jól dolgozniuk.

Az ország minden részéből érkeztek takarítók az amszterdami demonstrációra. A higiéniáért felelős dolgozókat képviselő szervezetek ötödik hónapja próbálnak béremelést kicsikarni a munkaadóktól, eddig hiába.

Willy Oosterveld, az FNV Bondgenoten nevű szervezet képviselője azt mondta, hogy a felmérések szerint a hollandiai takarítók körülbelül 17 százaléka szegénységben él. Kétkezi munkásokról van szó, akik szeretnének valahogy megélni a jövedelmükből, de sokan nem képesek erre. Ráadásul a mostani szabályozás szerint a takarítók nem kapnak táppénzt az első két betegnapra - emlékeztetett.

Ha a munkaadók hétfőig nem állnak elő megfelelő ajánlattal, a takarítók sztrájkba léphetnek – derült ki a tüntetésen.

Gazdaság Sztojcsev Iván 2025. január. 08. 11:41

Lázár bejelentette: 20 perc késés után visszajár a vasúti jegyár fele, buszt küldenek nyáron a vonat helyett, ha nincs klíma

Tíz vállalással indította el Lázár János az évet: a miniszter bejelentette, hogy júniustól 20 percnél nagyobb késés után visszajár a jegyár fele, buszos rásegítéssel készülnek a nyári főszezonra, és mellékesen azt is elmondta, hogy decemberben a GYSEV-ben még nagyobb tulajdonrészt szerzett a magyar állam, úgyhogy több dunántúli megye teljes hálózatát átadják.