2013. június. 27. 16:14 MTI Utolsó frissítés: 2013. június. 27. 15:59 Karrier

Káoszba fulladt egy napra Portugália

Egynapos általános sztrájk kezdődött csütörtökön Portugáliában a megszorítások miatt. Nem járnak a vonatok és a metrószerelvények, zárva vannak a hivatalok, akadozik a légi forgalom.

A 24 órás munkabeszüntetést a két legnagyobb szakszervezet, a kommunista párthoz közel álló CGTP és a szocialistákhoz kötődő UGT hirdetette meg. Országszerte tüntetnek a kormány ellen, amely két év alatt 300 ezer munkahelyet szüntetett meg a szervezők szerint.

"A dolgozók nagyarányú részvételére számítunk, ami még inkább meggyengíti majd a kormányt" - mondta Arménio Carlos, a CGTP főtitkára, aki Pedro Passos Coelho kormányának lemondását és előre hozott választások kiírását követeli.

Az általános munkabeszüntetés miatt az easyJet és a Ryanair fapados légitársaságok több járatot töröltek, és késésekre lehet számítani a többi társaság járatainál is.

A csütörtöki sztrájk a körülbelül egymillió dolgozót képviselő szakszervezetek negyedik közös megmozdulása az 1974-es szegfűs forradalom óta, egyúttal már a második közös tiltakozás Passos Coelho miniszterelnök ellen.

Portugália 2011 májusában az Európai Unió döntése értelmében 78 milliárd euró értékű mentőcsomagot kapott, amiért cserébe a kormány szigorú takarékosság mellett kötelezte el magát. A közszférában csökkentették a fizetéseket, növelték a jövedelemadót és a vállalatok bevételeire kivetett adót.

A munkanélküliségi ráta 17,8 százalékra emelkedett a megszorítások következtében, és a Nyugat-Európa legszegényebb országának számító Portugáliában harmadik éve folyamatos a gazdasági visszaesés.

hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajtermékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egy évnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.