2013. május. 29. 07:06 MTI Utolsó frissítés: 2013. május. 29. 07:03 Karrier

Az MSZOSZ nem enged a 3,1 százalékos bérajánlásból

Csak kevés helyen van még hátra a béralku, ám az utolsó tárgyalások kevésbé gördülékenyen folyhatnak le az utóbbi hónapok inflációjának ismeretében - írja a szerdai Világgazdaság.

"Az illetékességi területünkön az érintett dolgozók létszámát tekintve 95 százalékban lezajlottak a bértárgyalások" – nyilatkozta a Világgazdaságnak Pataky Péter. A Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének (MSZOSZ) elnöke hozzátette: ezekben az esetekben többnyire született is megállapodás a szakszervezet és a munkáltatók között, csak kisebb részben volt eredménytelen a béralku. 

A megkötött béremelések 3,5 és 6 százalék felett szóródnak, az átlag négy százalék felett van. Az MSZOSZ indító ajánlata tavaly év végén 5,2 százalék volt. 

A szakszervezeti konföderáció elnöke a lap szerint elismerte, hogy a reálbérek mostani növekedése és az alacsony, 2 százalék körüli infláció nem javítja a szakszervezeti pozíciókat a még hátralévő bértárgyalásokon. A béralkuk során ugyanis a munkáltatók érvelhetnek azzal, hogy az alacsony infláció miatt egy viszonylag alacsony mértékű béremelés is segíti a munkavállalók megélhetését. 

"A konvergenciaprogramban a kormány maga is 3,1 százalékos inflációval számol az év egészére. Mi sem egy- vagy kéthavi, hanem éves inflációval számolunk, az egy évre szóló bérmegállapodásokban a pénzromlás várható éves adatát nézzük. Ezért a 3,1 százalékos béremelési mértékből a még hátralévő bértárgyalásokon sem kívánunk engedni" – jelentette ki Pataky Péter.