2013. február. 27. 16:56 MTI Utolsó frissítés: 2013. február. 27. 16:50 Karrier

Módosították az építőiparban dolgozók kollektív szerződését

Az új Munka törvénykönyvének megfelelően módosították az építőipari ágazati kollektív szerződést, a dokumentumot Tolnay Tibor, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) elnöke, valamint Pallagi Gyula, az Építő-, Fa-, és Építőanyag-ipari Dolgozók Szakszervezeteinek Szövetsége elnöke írta alá szerdán Budapesten.

A következő lépésként a nemzetgazdasági miniszter az egész ágazatra kiterjeszti a módosított kollektív szerződést, de addig is hatályban marad a korábbi ágazati megállapodás, kivéve az új Munka törvénykönyvébe ütköző rendelkezéseket. Az aláírásra az ÉVOSZ elnökségi ülésén került sor, miután az elnökség elfogadta a módosításokat. 

Az ülésen Lenner Áron Márk, a Nemzetgazdasági Minisztérium belgazdaságért felelős helyettes államtitkára, a kormánynak az építőipari lánctartozás felszámolására tett eddigi intézkedéseit ismertette. 

Első lépésként ismertette azt a szabályt, amely a kis cégeknél csak akkor teszi kötelezővé az áfafizetést, ha azok megkapták a munkájuk ellenértékét. A második az a - parlament előtt fekvő - törvényjavaslat, amely létrehozza a Teljesítésigazolási Szakértői Szervezetet. 

A megoldást segíti a késedelmes fizetésről szóló uniós irányelv átvétele, amely - egyebek mellett - 30 napban határozza meg a fizetési határidőt, a késedelmi kamatot pedig a jegybanki alapkamat, plusz 8 százalékban határozza meg. A negyedik a sorban az a kormányrendelet, amelynek a tervezete szerdán került fel a kormány honlapjára.

Az elnökség tagjai vitát nyitottak arról, hogy a vázolt intézkedések alkalmasak-e a lánctartozások visszaszorítására. A vitában kiderült, hogy nemzetközi tapasztalat nincs a megoldásra, mivel másutt nem ismert az a probléma, hogy a megrendelők, illetve a fővállalkozók tömegesen nem fizetik ki a partnereiket.

Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?