2013. január. 11. 07:26 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. január. 11. 10:05 Karrier

Elbocsátások jöhetnek a közszférában

A kormány azonnali hatállyal döntött az üres kormányzati álláshelyek megszüntetéséről és további leépítések is várhatóak, csökkenthetik például a pénzügyesek, hr-esek és informatikusok számát is - írta a Napi Gazdaság.

A kormány egy csütörtöki határozatban elrendelte a minisztériumoknál és a hátérintézményeknél betöltetlen álláshelyek azonnali megszüntetését, vagyis ezen pozíciókra már új ember nem vehető fel - közölte a Napi Gazdaság.

Ugyanakkor további leépítések várhatóak, ugyanis a vezetői létszámot 15, a funkcionális alkalmazottak létszámát pedig az összlétszám 25 százalékában szabták meg. A leépítéseket március végéig végre kell hajtani.

A kormány definíciója szerint a funkcionális feladat az, amely nem tartozik közvetlenül a tárca feladatához, hanem a működtetéshez: ide sorolják a belső igazgatási feladatokat, különösen a humánpolitikai és humán-erőforrás gazdálkodási, költségvetési gazdálkodási, pénzügyi, jogi (peres képviseleti), nemzetközi kapcsolatok lebonyolítására szolgáló, ellenőrzési, koordinációs, informatikai és kommunikációs feladatokat, valamint a műszaki-pénzügyi feltételek biztosítását.

A minisztériumban a "funkcionális" állások az összes állás 25, a háttérintézményeknél 15 százalékára rúghatnak - az e feletti álláshelyeket meg kell szüntetni. Hasonló a helyzet a vezetői posztokkal: a minisztériumokban 15, a háttérintézményeknél 10 százalék lehet a főnök. A megszorítások nem kötelezőek a honvédelmi és a rendvédelmi szerveknél levő álláshelyekre.

A kormányhatározat Fazekas Sándor agrárminiszternek több feladatot is ad: le kell építeni az agrárkutató-intézetek párhuzamosságait és egyetlen intézménybe kell azokat integrálni - vagyis e területen is leépítések várhatóak. Elbocsátásokra a nem tudományos kutatással foglalkozók számíthatnak, a cél a működési költségek csökkentése - olvasható a kormány döntésben.

Hasonló feladatok kapott Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter is, akinek a tisztiorvosi szolgálat körül kell racionalizálást végrehajtania, úgy, hogy a háttérintézmények funkcionális feladatait egy szervezet lássa el. Ez utóbbi érthető megoldás, ugyanakkor a minisztériumok esetében ezeket a feladatokat nem akarja központosítani a kormányzat, holott ennek lenne valódi reformértékű jelentősége.