Karrier hvg.hu 2012. május. 07. 13:48

Ilyen lesz a felmondási védelem az új Mt.-ben

A júliusban életbe lépő új Munka törvénykönyve megtartja a felmondási védelmet, de lesznek benne fontos változások.

A munkáltató nem mondhat fel várandósság, szülési szabadság, gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság, tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés alatt. Ezen felül a lombikprogramban részt vevő nő legfeljebb a kezelés elkezdésétől számított hat hónapig áll felmondási védelem alatt, de csak akkor, ha a munkáltatót tájékoztatta a kezelésekről.

Felmondás betegszabadság után

A betegszabadságon lévő munkavállalók védelme már nincs benne a felsorolásban, viszont a jogalkotó róluk sem feledkezik meg. Így felmondás esetén a felmondási idő leghamarabb a betegség miatti keresőképtelenség, legfeljebb azonban a betegszabadság lejártát követő egy év, a beteg gyermek ápolása címén fennálló keresőképtelenség, a hozzátartozó otthoni gondozása céljából kapott fizetés nélküli szabadság lejártát követő napon kezdődhet.

Stiller Ákos

Az új Munka törvénykönyve egy esetet leszámítva biztosítja az anyának a felmondási védelmet, ha a nő a gyermek 3 éves kora előtt visszatér dolgozni. Ha a munkáltató mégis felmondana a munkavállalónak, két fontos feltételnek kell teljesülnie: ha a munkavállaló képessége indokolja ezt, vagy a munkáltató működésével összefüggő okból szükséges, és a munkáltatónál nincs a munkavállaló munkaszerződése szerinti munkahelyen egy másik olyan, betöltetlen munkakör, ami az anya képességének, végzettségének, gyakorlatának megfelelő lenne; vagy ha van ilyen, de a nő ezt az ajánlatot elutasítja.

A júliusban hatályba lépő törvény szövegében már nincs benne az, hogy végkielégítés járna a dolgozónak abban az esetben, ha a felmondási indok a munkaviszonnyal kapcsolatos magatartás vagy nem egészségi okkal összefüggő képesség.

Védett kor

A védett kor intézményéről úgy rendelkezik az új Munka törvénykönyve, hogy a védelmi időszak ugyanúgy a nyugdíjkorhatár betöltését megelőző 5 évre vonatkozik, mint eddig, de a munkáltató a munkaviszonynak felmondással csak abban az esetben vethet véget, „ha a munkavállaló a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, illetőleg egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi”.

A munkaviszony a munkavállaló képességével összefüggő vagy a munkáltató működésével összefüggő okból is megszüntethető. Ennek az lesz a feltétele, hogy a munkaszerződésben meghatározott munkahelyen – ennek hiányában ott, ahol a munkavállaló munkáját szokás szerint végzi – nincs a munkavállaló által betöltött munkakörhöz szükséges képességnek, végzettségnek gyakorlatnak megfelelő betöltetlen másik munkakör vagy a munkavállaló az e munkakörben való foglalkoztatásra irányuló ajánlatot elutasítja.