2012. március. 23. 18:45 MTI Utolsó frissítés: 2012. március. 23. 19:23 Karrier

Tömegesen vándorolnak ki Portugáliából

150 ezren hagyták el Portugáliát 2011-ben a munkanélküliségtől félve, s ez az ország történetének egyik legjelentősebb kivándorlási hulláma - írta kormányzati statisztikákra hivatkozva pénteken a Diário de Notícias portugál lap.

Az elmúlt öt évben mintegy félmillióan vándoroltak ki az adósságválsággal küzdő délnyugat-európai országból, azaz minden 21. polgára elhagyta a 10,5 milliós államot. A migráció mértéke így elérte az 1970-es évek nagy kivándorlási hullámáét.

A statisztikák szerint ugyanakkor a kivándorlás fő célállomásai nem a fejlettebb államok. Míg az 1970-es években az országot elhagyók nagy többsége Franciaországba és Németországba ment a jobb munkalehetőségek reményében, addig jelenleg a célállomások elsősorban korábbi portugál gyarmatok, Brazília és Angola.

A lisszaboni kivándorlási államtitkárság szerint az ország elhagyása közel sem mindig hoz jobb életet az érintettek számára. A Portugáliát külföldi álláslehetőségek reményében elhagyók nem ritkán kizsákmányolás vagy kényszermunka áldozataivá válnak.

Portugália gazdasága már a válság előtti években is gyenge teljesítményt nyújtott, 2011 óta pedig nemzetközi pénzügyi támogatásra szorul. Márpedig az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap 78 milliárd eurós segélycsomagjának lehívásához bevezetett takarékossági intézkedések miatt a gazdaság a kormányzati előrejelzések szerint idén további 3,3 százalékkal csökkenhet, a munkanélküliség pedig további negatív rekordokat döntve 15 százalékra nőhet.

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.