Karrier hvg.hu 2012. január. 03. 23:05

Érdekel, milyen a jó referencialevél?

Szakemberek szerint ma már minden eszközt be kell vetniük a munkavállalóknak, ha új állást szeretnének. Referencialistára vagy referencialevélre azonban többnyire már csak akkor gondolnak az álláskeresők, ha az a megpályázott pozícióhoz feltétlenül szükséges. Mikor érdemes megszerezni az ajánlást volt főnökünktől? Papíron vagy online?

A jó referencia az önéletrajznál és a motivációs levélnél is több információt árul el az álláskeresőről. A munkaadók, kiválasztással foglalkozó szakemberek többsége éppen ezért kifejezetten jó néven veszi, ha a pályázó rendelkezik referencialistával. Nehéz ugyanakkor eltalálni az ideális pillanatot, mikor érdemes referenciát kérni főnökünktől: felmondás előtt semmiképp, kilépés után azonban ne várjunk túl sokáig. A vezető napi feladatai, az aktív munkavállalókkal való problémái, üzleti tárgyalásai, határidők ugyanis könnyen felülírhatják egy volt kollégának korábban tett ígéretét.

Legkönnyebb az álláskeresők helyzete akkor, ha az elválás, a munkaviszony megszüntetésének hátterében közös megegyezés áll, ilyenkor mindenképp érdemes a kilépő papírok beszerzésével együtt a referencialevelet is megíratni a volt munkaadóval. Amennyiben botrányok közepette, viharos gyorsasággal, esetleg nem a saját akaratából távozott volt munkahelyéről, nincs sok értelme az adott céghez fordulni. Érdemes egy olyan személyt keresni, aki nem csak a pályázó szakmai jártasságát, hanem pozitív személyes tulajdonságait is jól ismeri.

A munkáltatók egy része előnyben részesíti az álláskereső korábbi munkaadójával való személyes kapcsolatfelvételt az írott referencialevelekkel szemben. Minden esetben érdemes tehát megadni a referenciaszemély elérhetőségét, ha a HR-esben esetleg további kérdések merülnének fel, nem is beszélve arról, hogy vannak olyan munkáltatók, akik telefonszám nélkül nem is tekintik hitelesnek a leírtakat.

Az ajánlók elérhetőségeit célszerű a pályázó korábbi, de három-öt évnél nem régebbi munkahelyeinek egyikétől beszerezni. A referenciaadókat pedig mindig időben - akár egy-két nappal a leendő munkáltató, személyzeti tanácsadó vagy fejvadász várható hívása vagy írásos referenciakérése előtt érdemes tájékoztatni a megkeresésről. Juttasson el a jelentkező minden egyes általa megjelölt referenciaszemélynek egy példányt aktuális önéletrajzából, hogy tisztában legyenek legfrissebb eredményeivel, tanulmányaival, valamint munkahelyi tapasztalataival.

Fontos, hogy ne csak papír alapú ajánlásban gondolkodjunk: megszerezhetjük a kedvező értékelést online is. Mi több, saját webes profilunkra fel is tölthetjük ezt az érintett beleegyezésével. Ennél már csak az hatásosabb, ha ezt maga a volt főnök, kolléga teszi meg például az álláskereső LinkedIn profiljában.

Különösen fontos, hogy csak olyan személyeket ajánljunk a közösségi oldalakon, akiket offline környezetben, szakmai körökben is felvállalnánk, hiszen az általunk ajánlott személyek befolyásolják a rólunk kialakult képet is. Nem szerencsés rövid időn belül viszonozni a referenciát, hiszen ez így – meggyőződés helyett – egyszerű udvariassági gesztusnak tűnhet. Válogassa meg az álláskereső a közösségi ajánlás előtt is, kihez fordul: a minőség ugyanis ebben az esetben is fontosabb a mennyiségnél.

"Referencialevél: az álláskeresők titkos fegyvere" - a jobline.hu-n.

hvg360 Nagy Gábor 2025. január. 21. 17:27

II. Donald így akarja: berúgta az ajtót első intézkedéseivel Trump

„Semmi nem állhat az utunkba” – mondta beiktatásán Donald Trump, aki az első napon aláírt rendeleteivel ízelítőt adott arról, hogyan képzeli el a kiterjesztett végrehajtói hatalmat. Az amerikaiak pedig azzal szembesültek, hogy elnököt választottak, de királyt kaptak – legalábbis ambícióját tekintve. Az első rendelkezések Amerikának szóltak, a világ többi része várhat a sorára.