Gazdálkodás és menedzsment, turizmus-vendéglátás, valamint pénzügy és számvitel szakra felvételizik idén a legtöbb egyetemre vagy főiskolára bejutni vágyó diák. Mennyibe kerül a költségtérítéses képzés a „top szakokon”, és melyek a legdrágább képzések? Utánajártunk.
Idén az öt legnépszerűbb - szakmai gyakorlattal együtt 7 féléves - alapképzés az egyetemre vagy főiskolára jelentkezők körében a gazdálkodás és menedzsment, turizmus-vendéglátás, pénzügy és számvitel, kereskedelem és marketing, valamint mérnök-informatikus szak - az Oktatási Hivatal adatai szerint. Tavalyhoz képest jelentős változás, hogy a jogászképzés - amely 2010-ben harmadik volt a népszerűségi listán a felvételizők számát tekintve -, kiesett a top ötből, ahova idén bekerült a kereskedelem és marketing képzés.
Vonzó szakok - költségtérítéssel
„Tavaly a Corvinus gazdálkodás és menedzsment szakára jelentkeztem, de nem vettek fel: 431 pontot kellett volna elérnem. Idén újra megpróbálom, jó lenne államis (államilag finanszírozott - a szerk.) helyre bejutni” - meséli a 20 éves Balázs, aki a Budapesti Gazdasági Főiskolára is beadta jelentkezési lapját. Mint mondja, bízik benne, hogy a két intézmény valamelyikébe felveszik.
Gazdálkodás és menedzsment szakon az IBS Nemzetközi Üzleti Főiskolán kell legtöbbet fizetniük a költségtérítéses képzést választó diákoknak: egy szemeszter 687 500 forint. A Budapesti Corvinus Egyetemen (BCE) és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen (BME) egy félév 225 ezer forintba kerül, míg az angol nyelvű tanulmányokért a Corvinuson 690 ezer forintot kérnek. Az Általános Vállalkozási Főiskolán (ÁVF) 190 ezer forint egy félév, a Budapesti Gazdasági Főiskolán (BGF) 208 ezer forint, míg az intézmény salgótarjáni, zalaegerszegi intézetében „csak” 140 ezer egy szemeszter. A Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskolán (BKF) 268 ezer forint a magyar nyelvű képzés, az angolért pedig 305 ezret kell leszurkolni. A Debreceni Egyetemen 160 ezer forint egy félév, az angol nyelvű képzésért viszont ennél jóval többet, 550 ezer forintot kell fizetni. A Miskolci Egyetemen 120 ezer forint egy félév, míg a Pécsi Tudományegyetemen 190 ezer. Pécsett az angol nyelvű oktatásért 300 ezer forintot kell fizetniük a diákoknak.
A kereskedelem és marketing, valamint a pénzügy és számvitel tanulmányokért a Budapesti Corvinus Egyetemen 225 ezer forintot kell fizetni félévenként, a Budapesti Gazdasági Főiskolán pedig 208 ezret. A BGF-en az angol vagy német nyelven folyó kereskedelem és marketing képzés 352 ezer, az angol nyelvű pénzügy és számvitel képzés pedig 320 ezer forint szemeszterenként. Mindkét szakon 160 ezer a féléves tandíj a Debreceni Egyetemen. A kereskedelem és marketing képzés a Kaposvári Egyetemen és a Nyugat-magyarországi Egyetemen 130 ezer forintba kerül, míg a Miskolci Egyetemen 120 ezer egy félév. A BKF-en a magyar nyelven folyó költségtérítéses kereskedelem és marketing képzésért 268 ezer, az angol nyelvűért pedig 305 ezer forintot kell fizetniük a diákoknak.
A turizmus-vendéglátásért a Budapesti Corvinus Egyetemen 225 ezer forintot, a Budapesti Gazdálkodási Főiskolán 208 ezer forintot - az angol és német nyelvű tanulmányokért 352 ezer forintot -, míg a Debreceni Egyetemen 160 ezer, a Miskolci Egyetemen pedig 120 ezer forintot kérnek. A költségtérítéses mérnök-informatikus szakon a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen félévenként 279 ezer, a Gábor Dénes Főiskolán 210 ezer, a Dunaújvárosi Főiskolán és a Miskolci Egyetemen pedig 160 ezer forint a tandíj. Az Óbudai Egyetemen a képzés ára 195 ezer forint.
„Nyolc-tíz magyar egyetem és főiskola van, ami igen jónevű: a munkaadók szívesen alkalmazzák az innen kikerülő diákokat” - nyilatkozta a hvg.hu-nak korábban Kovács András, a munkaerő-kiválasztással és toborzással foglalkozó Grafton ügyfélkapcsolati vezetője. Mint mondta, a Budapesti Corvinus Egyetemen, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen, a Budapesti Gazdasági Főiskolán és az IBS Nemzetközi Üzleti Főiskolán szerzett diplomának ma is van presztízse a munkaadók körében, akik főleg az 1996-2005 között végzetteket keresik. A vidéki intézmények közül a Miskolci Egyetem, a Debreceni Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem, a Szegedi Tudományegyetem és a Nyugat-Magyarországi Egyetem képzései elismertek - tette hozzá Kovács András.
A legborsosabb tandíjak
„Fogorvos szakra szeretnék bejutni, a legjobb az lenne, hogyha az első helyen megjelölt Semmelweis Egyetemre vennének fel. Ha nem jön össze, a Debreceni Egyetemmel is elégedett lennék, de a szegedire is beadtam a jelentkezési lapot. Fizetősre nem megyek, egymillió forint egy félév” - mondja az idén érettségiző Dóra.
Nem változott a költségtérítéses tanulmányok ára a Semmelweis Egyetem általános orvosi szakán: az egységes osztatlan képzés egy szemeszterre 975 ezer forint. Mivel 12 félév alatt szerezhető meg a diploma, a költségtérítés végösszege 12 millió forint is lehet. A fogorvos szakra jelentkezőknek - 10 féléves képzés - egy szemeszter 1 355 400 forintba kerül ugyanitt, míg a nem államis gyógyszerész hallgatóknak - 10 féléves képzés - 730 ezer forintot kell fizetniük. Nem sokkal marad el a tandíj a Debreceni Egyetemen, ahol a fizetős általános orvosi szakra jelentkezőknek 850 ezer egy félév. A Szegedi Tudományegyetemen ezért 950 ezret kell leszurkolni. Ugyanennyibe kerül a fogorvosképzés Szegeden, míg a nem államis gyógyszerész hallgatóknak itt 573 ezer forintba kerül egy félév.
Évek óta mit sem veszít népszerűségéből a Corvinus nemzetközi gazdálkodás szaka, az angol nyelvű költségtérítéses képzés féléves díja 690 ezer forint. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) összes szakán - többek között textiltervezés, üvegtervezés, fotógráfia vagy kerámiatervezés - a költségtérítés díja egy szemeszterre 400 ezer forint. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemre jelentkezőknek is mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk, ha az államis helyek valamelyikére nem sikerül bejutniuk, és hajlandóak tandíjat fizetni: alkotóművészet és muzikológia-alkalmazott zeneszerzés szakirányon vagy előadóművészet-zenekar és kórusvezető szakirányon 975 ezer forint egy félév, míg mondjuk az előadóművészet-klasszikus zongora szakirányt választóknak 800 ezer forint a képzés.