Radikális lesz – ennél nem sokkal tudnak többet az érintettek arról, miképp tervezi a kormány a szakképzési rendszer átalakítását.
„Margarinnal bohóckodunk, miközben vajkrémről beszélünk” – érzékeltette a gyakorlati óra komolyságát a HVG-vel egy cukrásztanuló, aki önkéntes pályamódosítás nyomán került iskolapadba. Szerinte annak, hogy kiből lesz jó cukrász, semmi köze nincs az iskolához. Az egyéves OKJ-s képzés alatt ugyanis még az sem derül ki – jellemezte a színvonalat –, hogy mi a különbség a hab- és a főzőtejszín között, vagy hogy a csokoládé és a tortabevonó nem ugyanaz. A tortakészítés fortélyait egyébként egy 1960 körül írt tankönyvből kérik számon, azzal az oktatói tanáccsal megtoldva, hogy az ott leírtakból azért semmit ne süssenek meg.
Radikális lesz – ennél nem sokkal tudnak többet az érintettek arról, miképp tervezi a kormány a szakképzési rendszer átalakítását. Bár Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikai államtitkár még április közepén arról beszélt az Országgyűlés oktatási bizottsága előtt, hogy az új koncepció másnap a kormány elé kerül, nem ez történt. A késlekedés okát és a lehetséges új tárgyalási napot firtató kérdésére a HVG azt a választ kapta: „hamarosan”. A meghirdetett alapelvek amúgy a Fidesz választási programjából ismerhetők: a cél a Németországban sikeres úgynevezett duális szakképzési rendszer meghonosítása.
A teljes átalakításhoz viszont a jelenleg tanulószerződéseket kötő, műhelyoktatást vállaló 9 ezer vállalat helyett 20 ezerre lenne szükség.
A szakképzési reform előkészületeiről részletesen az e heti HVG-ben olvashatnak.