Íme a legjobb munkahelyek - felmérés
A nagyvállalatok közül a Ceva Logistics Törökország, a középvállalatok közül az Intel Technology Lengyelország, a legjobb kisvállalat kategóriában pedig a Superlit Törökország szerezte meg az első helyet a Hewitt közép-kelet-európai cégek körében végzett Legjobb Munkahely Felmérésében.
A nagyvállalatok közül a Ceva Logistics Törökországé, a közepes méretű vállalatok közül az Intel Technology Lengyelországé, míg a kisvállalatok között a Superlit Törökországá lett az első hely a Hewitt Legjobb Munkahely Felmérésében, amely a közép-kelet-európai cégeket rangsorolta. A magyarországi Legjobb Munkahelyek közül 6 vállalat képviselteti magát a régió legjobbjai között: a Kulcs-Soft Nyrt., az FGSZ Földgázszállító Zrt., a BÁCSVÍZ Zrt., az Ericsson Magyarország Kft., a Mátrai Erőmű Zrt. és a Magyar Telekom Csoport.
Az idei felmérés eredményei azt mutatják, hogy a gazdaságban tapasztalható kedvező változások ellenére a felsővezetők még mindig óvatosak szervezetük jövőjét illetően. A felsővezetők 42 százaléka számol leépítéssel az elkövetkező években, és 64 százalék gondolja úgy, hogy vállalatának csökkentett erőforrásokkal és költségvetési kerettel is számolnia kell.
Közép-Kelet Európában nemcsak a felsővezetőkre jellemző a kevéssé optimista hozzáállás, az alkalmazottak sem igazán bíznak a kedvező jelekben. Még inkább aggódnak munkahelyük elvesztéséért, mint amennyire tavaly: a felmérés készítői 4 százalékpontos visszaesést tapasztaltak a munkahelyi stabilitás megítélésében, ez különösen igaz Bulgáriában (-12 százalék), Ukrajnában (-17 százalék) és Magyarországon (-6 százalék). Mindemellett az elkötelezettségi különbség a szervezetek között egyre nő. A magas elkötelezettséggel és jobb eredménnyel rendelkező vállalatok tovább növekednek és elcsábíthatják a tehetségeket az üzleti problémákkal küzdő cégektől.
A felmérésben 7 közép-kelet-európai ország 700 vállalatának közel 123 ezer munkavállalóját és 2700 felsővezetőjét kérdeztek munkahelyük minőségéről. A legalább 50 alkalmazottat foglalkoztató és az adott ország piacán legalább 2 éve működő résztvevő szervezetek rangsorolása objektív szempontokon alapult: a végső rangsor kialakításánál 60 százalékos súllyal esett latba, hogyan értékelték munkahelyüket az adott vállalat dolgozói, a fennmaradó 40 százalékot pedig az úgynevezett összehangoltság-mutató határozta meg, amely azt vizsgálja, hogy a dolgozói igények, adott cég humán erőforrás gyakorlatai. illetve a felsővezetés stratégiai elképzelései összhangban állnak-e egymással.
Az egyes kategóriák győztesei:
Nagyvállalatok (1000 fő felett)
1. CEVA Logistics - Törökország
2. Foreign Enterprise “Coca-Cola Beverages Ukrajna Limited”
3. McDonald's Bulgária
4. McDonald's Ukrajna Ltd.
5. Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ - Lengyelország (energia/gáz)
6. Ericsson Magyarország Kft. (telekommunikációs hálózatok)
8. Mátrai Erőmű Zrt. (energia)
10. Magyar Telekom Csoport (telekommunikáció)
Középvállalatok (250-1000 fő között)
1. INTEL Technology Lengyelország Sp. z oo (IT)
2. ZPC Mieszko S.A. - Lengyelország (FMCG)
3. Shell Bulgária EAD
4. FGSZ Földgázszállító Zrt. - Magyarország
5. AVENDI - Bulgária (marketing és disztribúció - FMCG)
6. BÁCSVÍZ Zrt. - Magyarország (vízellátás, szennyvíz-kezelés)
Kisvállalatok (250 fő alatt)
1. Superlit - Törökország (gyártás)
2. LLC “Mary Kay (Ukrajna) Ltd.” (direkt értékesítés)
3. Microsoft Ukrajna LLC (szoftver)
4. Representative Office of AstraZeneca UK Ltd. - Bulgária (gyógyszeripar)
5. Slovakia a.s. (dohányipar/ FMCG)
6. Kulcs-Soft Nyrt. - Magyarország (IT)