Nagyító alatt az ember: mi derülhet ki?
Merev izmok, vörös szem, görnyedt tartás, fájó derék: a mindennapi munka nem kíméli testünket, lelkünket. Honnan vehetjük észre, hogy szervezetünk riadót fújt? Hogy a baj komoly és nem lehet egy legyintéssel elintézni, mondván, majd hétvégén kipihenjük magunkat? Utánanéztünk, miből áll a menedzserszűrés és mennyibe kerül egy teljes körű vizsgálat.
© sxc.hu |
„A cégem három éve minden nyáron teljes kivizsgálásra küld minket: labor, EKG, szemészet, fogászat, urológia, a nőknek mammográfiás és nőgyógyászati vizsgálat. Évente végigcsináljuk ezt a tortúrát. Hasznos, mert különben nem járok szűrésekre, de amikor eljön a június és közeledik a vizsgálatok időpontja, mindig elfog a rettegés. Mi van, ha kiderül, hogy egy év alatt kialakult nálam valami?” – fogalmazza meg aggályait Mária, aki nyolcadmagával dolgozik egy kisvállalatnál. Főnöke úgy gondolja, megéri az anyagi áldozatot, ha alkalmazottai egészségesek és nem esnek ki a munkából egy esetleges - vizsgálattal kiszűrhető és jól kezelhető - betegség miatt.
Move Europe, mozgásra fel! |
„Az volt a cél, hogy minden munkahelyen hatékony kezdeményezések induljanak a dolgozók egészsége érdekében, védelmében” - számolt be a hvg.hu-nak korábban egy európai kezdeményezésről Galgóczi Dóra, az Országos Egészségfejlesztési Intézet munkatársa. A Move Europe mozgalom, a Munkahelyi Egészségfejlesztés Európai Hálózatá-nak programja itthon 2007-ben indult, nyolcvanhat vállalat (főképp nagyvállalat) részvételével, négy fő területre fókuszálva: a testedzésre, a táplálkozásra, a dohányfüstmentességre és a stresszkezelésre. 2009-ben kiosztották a legjobbaknak járó díjat, melyet a Mol Nyrt. Step, az Unilever Kft. pedig Vitalitás programjáért kapott. Előbbi öt-, utóbbi hároméves komplex terv. |
„Eleinte (hat-nyolc éve - a szerk.) inkább a multinacionális - külföldi tulajdonban lévő cégek - küldték menedzserszűrésre alkalmazottaikat, ma már sok kis- és középvállalkozás igényli dolgozói komplett kivizsgálását” - vázolja a hazai trendet Kiss András, a Budai Egészségközpont értékesítési- és marketing igazgatója. Elmondása szerint legtöbben a bank- és az IT-szektorból, valamint a gyógyszer- és vegyipari cégektől érkeznek. Régen leginkább a menedzserek, a felső- és középvezetők, a felelős pozíciót betöltő, elsősorban ülőmunkát végző, mindennapos stressznek kitett alkalmazottak jelentkeztek, ma már egyre több magánszemély érdeklődik, aki átfogó képet szeretne kapni egészségi állapotáról. A menedzserszűrésen részt vevők többsége férfi - tudjuk meg, legtöbbjük negyven év feletti. (Noha már a húszéves korosztály tagjai is járnak komplett szűrésre.)
Milyen vizsgálatokból áll a komplett szűrés?
© sxc.hu |
„Leggyakoribb probléma az elhízás, az ülőmunkával kapcsolatos mozgásszervi megbetegedések, táplálkozási- és anyagcsere betegségek, illetve a szembetegségek, a monitor előtti munkának köszönhetően” - számol be tapasztalataikról Kiss András, hozzátéve, olyan is előfordul, hogy a vizsgálatok során derül ki, valaki súlyos beteg. A központ tavalyi statisztikája - több mint 4 ezer menedzserszűrés eredményét összegezték -, azt tükrözi, hogy a páciensek 11 százalékánál diagnosztizáltak daganatos megbetegedést, 2 százaléknál bizonyult rosszindulatúnak az elváltozás. Az összegzésből az is kiderül, hogy a vizsgált személyeknél gyakori a fogszuvasodás, a lúdtalp, és a magas vérnyomás. Mi a tanulság?
Szűréssel megelőzhető a komolyabb betegségek kialakulása, korai stádiumban felismerve a legtöbb kór gyógyítható, kezelhető vagy legalábbis kordában tartható. A tudatos egészségvédelem, a munkahelyi egészségmegőrző programok és kezdeményezések létfontosságúak, ám a hazai gyakorlat még mindig elmarad a Nyugat-Európában megszokottól, noha a válság hatására az egészségvédelem a következő években biztosan prioritást élvez majd - a cégeknél és a háztartásokban egyaránt.