2009. szeptember. 02. 13:00 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. szeptember. 02. 12:48 Karrier

Rákos volt a magyar óvónő, elbocsátották

Elveszítette munkáját egy 27 éves óvónő, nem sokkal azután, hogy kiderült, az orvosok bélrákot diagnosztizáltak nála – adta hírül a brit Mail Online. A Nagy-Britanniában dolgozó magyar nővel e-mailben közölte munkaadója, hogy fizetésére ne számítson, munkájára nem tartanak igényt.

A 27 éves, Nagy-Britanniában munkát vállaló Bodnár Melindánál múlt év novemberében diagnosztizáltak bélrákot, méghozzá agresszív fajtájút, ami általában az ötven év felettieket veszélyezteti. Az orvosok 30 százalék esélyt adtak a túlélésre, azt mondták, ha pár hónappal később ismerik fel a bajt, egyáltalán nem lett volna gyógyítható. A sebészek azonnal eltávolították a fiatal nő testéből a rosszindulatú daganatot, ezt követően hét hónapig kemoterápiás kezelést kapott.

A brit lapnak nyilatkozva Bodnár Melinda elmondta, míg a kezelésekre járt, munkaadója e-mailben közölte vele, hogy nem kapja meg fizetését, vagyis betegen már nem tartanak igényt munkájára. Az óvoda igazgatónője azt írta: reméli, jól viseli a kezeléseket, jobban érzi magát, de értse meg az ő helyzetét is.

A magyar óvónő 2008 januárjától dolgozott London Balham negyedében egy magánóvodában, évi 10 ezer fontos (körülbelül 3 millió forintos) fizetésért. „Amikor megkaptam az elbocsátásomról szóló e-mailt, beteg voltam, és amellett, hogy tudtam, rákos vagyok, még azzal a gondolattal is meg kellett birkóznom, hogy elveszítettem az állásomat” – mondta Bodnár, aki bírósághoz fordult. Az óvónő 25 ezer fontos kártérítést követel, arra hivatkozva, hogy betegsége miatt hátrányos megkülönböztetés érte, nem kapott fizetést és megsértették az érzéseit.

A bélrákról

Nagy-Britanniában évente 36 ezer bélrákos megbetegedést szűrnek ki. Hazánkban a vastag- illetve végbélrák a második leggyakoribb rosszindulatú betegség, évente kilencezer új esetet diagnosztizálnak, ám csaknem minden második beteg belehal. Holott, ha korán felismerik, jó esély van a teljes gyógyulásra. Olvassa el cikkünket, amely ezzel a témával foglalkozik.

A helyzetről az érintett így nyilatkozott: „mindössze néhány hetet hiányoztam a munkából, január és március között”. Előfordult ugyan, hogy rosszul érezte magát, akkor a kollégái hazaküldték, de összességében, elmondása szerint, igyekezett elvégezni a munkáját.

Az iskola közleményében tagadja, hogy diszkrimináció áldozata lett az óvónő. „Mielőtt Bodnárnál rákot diagnosztizáltak, szóban már jelezte: azt tervezi, hogy decemberben elhagyja munkahelyét” – közölte Annabel Dixon, az érintett egykori munkaadója.

A 2005-ben kiegészített brit Rokkantsági Diszkriminációs Törvény a rák minden fajtájában szenvedő munkavállaló érdekeit védi.

 

Itthon Bábel Vilmos 2024. november. 28. 17:21

A Tiszának rengeteg pénzre van szüksége

Magyar Péteréknek milliárdok kellenének a 2026-os kampányra, ha tartani akarják a lépést riválisaikkal. A szükséges pénzt csak adományokból tudják összeszedni, az államtól nem fognak kapni. A magyar elit nagy része az államtól függ, és nem fog oldalt váltani, ha nem biztosak abban, hogy nemsokára másnál lesz a kasszakulcs. Magyarék feladata: jó befektetésnek kell látszani. Szombaton jön ki a párt friss átláthatósági jelentése, és kiderül, hogy az elmúlt hónapokban ez mennyire sikerült nekik.