2009. augusztus. 10. 09:58 MTI Utolsó frissítés: 2009. augusztus. 10. 10:00 Karrier

Sokat csalnak az alkalmi munkavállalói könyves foglalkoztatásnál

Az alkalmi munkavállalói (AM) könyvvel történő foglalkoztatásnál tapasztalta a legtöbb mulasztást az első félévben végzett ellenőrzéseknél az APEH Nyugat-dunántúli Regionális Igazgatósága.

Az ellenőrzések elsősorban a munkavállalók szabályszerű foglalkoztatására, az adózók járulékkötelezettségeinek megfizetésére koncentráltak - közölte kiadott tájékoztatójában az igazgatóság. Összesen 818 esetben ellenőrizte a munkavállalók szabályszerű foglalkoztatását, az adózók járulékkötelezettségeinek megfizetését 2009 első félévében a nyugat-dunántúli régió három megyéjében az adóhatóság.

Az esetek 15,8 százalékában szankcionálta a feltárt szabálytalanságokat, csaknem 43 millió forint bírságot rótt ki, és 87 üzletet bezárt. Az adóhatóság azt tapasztalta, hogy számos esetben nem jött létre szabályszerű foglalkoztatás, és ebből következően a közterhek befizetése.

Az ellenőrzések közül 442 Győr-Moson-Sopron megyében, 165 Vasban, 211 pedig Zalában történt. Ennek megfelelően a legtöbb szankcionált szabálytalanságot, 71-et az elsőként említett megyében nevezte meg az APEH. A legtöbb üzletbezárás, szám szerint 47 ugyanott volt. Vasban 17, Zalában 23 üzletre került lakat.

Az AM könyvvel történő foglalkoztatásnál az esetek többségében hiányzott a dátum a könyvbe tett bejegyzésből, így egy bejegyzéssel akár több héten keresztül is foglalkoztathatták az alkalmi munkavállalót. Az APEH tapasztalatai szerint a napi állandó nyitvatartási idővel rendelkező kereskedelmi és vendéglátóipari egységek is szinte kizárólag „kiskönyves” munkavállalókat alkalmaztak. A félév során több olyan melegkonyhás vendéglátónál is ellenőriztek, ahol a 8-10 fős személyzet 90 százaléka AM könyves munkavállaló volt.

Az igazgatóság közlése szerint az AM könyves foglalkoztatás – és ezzel együtt a vele elkövetett visszaélés – a gazdaság szinte minden területére kiterjed. A feltárt hiányosságok ellenére a nyugat-dunántúli igazgatóság önállóan, illetve társhatóságokkal közösen végzett következetes és rendszeres ellenőrzéseinek hatására az előző év megállapításaihoz képest 13,3 százalékos javulás tapasztalható a munkavállalók foglalkoztatásában - áll a közleményben.