Öt munkagépet robbantanának föl a francia munkások
A főnökbezárási hullámot követően a munkahelyük felrobbantásával való fenyegetés lett a francia munkások új eszköze a felajánlottnál kedvezőbb elbocsátási feltételek eléréséhez: a JLG építőipari szerkezeteket és gépeket gyártó vállalat délnyugat-franciaországi Tonneins-ben található üzemének alkalmazottai csütörtökön öt munkagép felrobbantását helyezték kilátásba. A héten ez a harmadik hasonló jellegű fenyegetés Franciaországban.
Az amerikai Oshkosh csoport által 2007-ben felvásárolt JLG vezetősége áprilisban jelentette be, hogy a jelenleg Tonneins-ben foglalkoztatott 163 munkatársából 53-at kíván elbocsátani. A munkások három hete hirdettek sztrájkot: legalább 30 ezer eurós végkielégítést követelnek a távozóknak. Képviselőik szerdán közölték, ha követelésüket nem teljesíti a cégvezetés, öt munkagépet a levegőbe repítenek. Az emelőszerkezeteket a sztrájkolók az üzem parkolójában gázpalackokkal és égő anyagokkal vették körbe.
Nem az üzemet akarjuk felrobbantani, nem vagyunk terroristák, csak azt tesszük tönkre, amit magunk gyártottunk. A 53 távozó után a többieknek tovább kell dolgozniuk, családunk van, nem akarjuk a munkahelyünket felrobbantani - mondta Christian Amadio, az üzemi tanács elnöke a France Info hírrádiónak adott interjúban. Egyszerűen nyomást kívánunk gyakorolni a vezetésre, mert eddig adtunk időt, de semmilyen gesztust nem kaptunk. Az igazgatóság 16 ezer eurót ajánl a távozóknak. Ezt nem tudjuk elfogadni. 30 ezer eurót akarunk. Senki nem támogat és nem hallgat meg minket a vezetőségben. Harcolni fogunk. Készen állunk mindenre - tette hozzá Amadio.
A hét elején a felszámolásra ítélt Nortel France dolgozói 11 gázpalackkal vették körbe párizsi irodájukat, szintén kedvezőbb végkielégítést követelve. Az akciót másnap beszüntették, miután a vezetőség tárgyalóasztalhoz ült a tiltakozókkal.
Elsőként a Chatellerault-ban működő New Fabris autó-alkatrészgyártó cég dolgozói fenyegetőztek hétfőn gyártelepük felrobbantásával, ha fő megrendelőik, a PSA Peugeot és a Renault nem fizet az elbocsátott munkásoknak fejenként 30 ezer eurós végkielégítést. A munkások továbbra is blokád alatt tartják a telepet és kitartanak amellett, hogy ha július 31-ig nem születik megegyezés a 366 alkalmazott végkielégítéséről, felrobbantják a két éve bezárásra ítélt telephelyet.
Laurent Wauquiez munkaügyi államtitkár csütörtökön élesen bírálta a szociális elégedetlenség kifejezésének újabb módszerét. A gázpalackkal való fenyegetéssel nem lehet több végkielégítést kicsikarni. A szociális párbeszédnek ez a módszer nem elfogadható eleme - hangsúlyozta a kormánytag.