2009. május. 13. 15:16 MTI Utolsó frissítés: 2009. május. 13. 14:42 Karrier

Súlyos nővérhiánnyal küzdenek Ukrajnában

Súlyos nővérhiánnyal küszködnek Kijev és Ukrajna keleti, valamint déli országrészeinek egészségügyi intézményei.

Az ukrán főváros kórházaiból és egészségügyi létesítményeiből hatezer nővér hiányzik. Annak ellenére, hogy ukrajnai viszonylatban a kijevi nővérek kapják a legmagasabb fizetéseket, és különböző lakásprogramokat is biztosítanak számukra, számuk a szükséges 23 ezer helyett mindössze 17 ezer – közölte kedden Irina Kilcsickaja, Kijev helyettes polgármestere.
 
A tisztségviselő elmondása szerint a nővérek körében növekszik a nyugdíjas korúak száma, mivel a fiatalok a kedvezmények ellenére sem akarnak a jelenlegi helyzetben nővérnek tanulni és ilyen munkakörben dolgozni. 
 
Mihail Volinec, az Ukrán Szabad Szakszervezetek Szövetségének elnöke szerint az egészségügyi nővérek Ukrajna szociálisan és anyagilag legkevésbé védett dolgozói. A fizetésük annak ellenére nagyon alacsony, hogy a helyi önkormányzatok igyekeznek javítani az egészségügyi személyzet bérezését – tette hozzá.
 
A lembergi (lvivi) Viszokij Zamok című napilap keddi számában közölt becslés szerint az ukrán egészségügyből összesen 14 ezer nővér hiányzik. A nővérhiány a fővároson kívül leginkább Kelet- és Dél-Ukrajnát sújtja, miközben az ország nyugati régiójában közel 100 százalékos a kórházak nővérekkel való ellátottsága – állítja a cikk, amely szerint általában faluhelyen van krónikus hiány ápolószemélyzetből, egy-egy nővérre több település is jut, amelyekre az eljutást saját maguknak kell megoldaniuk. 
 
Nem csoda, hogy a fizikai és érzelmi megterhelés mértékével köszönő viszonyban sem lévő, 750–1000 hrivnyás (kb. 20–30 ezer forintos) bérek arra késztetik az ukrán nővéreket, hogy külföldön nézzenek jobban fizető állás után – írja a lembergi lap.

hvg360 Fülöp István 2025. január. 22. 15:03

Leáldozhat a Huawei csillaga Európában Trump alatt?

Donald Trump második elnöki ciklusa alatt nem látott szintekre emelkedhet az Egyesült Államok és Kína technológiai háborúja, ami kifejezetten kínosan érintheti a kínai 5G-eszközöket előszeretettel alkalmazó európai távközlési cégeket. Köztük van a 4iG is, a céget arról kérdeztük, hogyan érintheti egy esetleges váltás.