2009. március. 16. 11:59 MTI Utolsó frissítés: 2009. március. 16. 13:07 Karrier

Szűcs Erika: több mint 100 milliárd jut foglalkoztatási programokra

Száz-százhúszezer munkahely megőrzését teszi lehetővé az a mintegy 100 milliárd forint, amelyet a Szociális és Munkaügyi Minisztérium (SZMM) hazai és európai uniós forrásokból biztosít a válság foglalkoztatási hatásainak enyhítésére -mondta Szűcs Erika szociális és munkaügyi miniszter hétfőn Budapesten.

Székely Judit foglalkoztatási és képzési szakállamtitkár a programok közül kiemelte az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány jelenleg 7 milliárdos munkahelymegőrző támogatási keretét, amely április elején várhatóan 8 milliárdosra bővül. Ugyancsak szólt a régiós munkaügyi központoknál rendelkezésre álló mintegy 10 milliárd forintról, ami a következő két-három hétben további 20 milliárddal egészül ki. A szakállamtitkár végül az április elején induló, összességében 30 milliárd forintos TÁMOP-keretet emelte ki a támogatási lehetőségek közül.

Székely Judit az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány munkahelymegőrző pályázatai kapcsán úgy fogalmazott, hogy "elszabadult a pokol": nagyon sok olyan mikro- és kisvállalkozás nyújtott be pályázatot, amely évek óta a csőd szélén működik, problémáinak semmi köze a válsághoz. Összesen 1200 pályázat érkezett, 20 milliárd forintos igénnyel.   
  
A szakállamtitkár kiemelte: április első hetétől lehet pályázni az Európai Unió TÁMOP programjára, amely 20 milliárd forintos keretet biztosít mikro- és kisvállalkozásoknak, valamint további 10 milliárdot közepes és nagyvállalatoknak. A támogatásra olyan cégek pályázhatnak, amelyek tervekkel igazolni tudják, hogy maguk is tesznek a válságból való kilábalásért. A program támogatja a részmunkaidős foglalkoztatást és a munkaerő képzését, utóbbi költségeihez 80 százalékkal járul hozzá. Székely Judit elmondta, hogy becsléseik szerint csak ez a program mintegy 50 ezer munkahely megőrzésérét teszi majd lehetővé.

A szakállamtitkár szerint a csoportos leépítések hulláma 2008 decemberében érte el csúcsát, majd január-februárban már csendesedett. Ez ugyanakkor nem biztos, hogy konszolidációt jelent, hiszen a cégeknek csak bizonyos létszám felett kell bejelenteni a leépítéseket.

Sándor László, az SZMM háttérintézményeként működő Közmunkatanács elnöke az április 1-jén induló egészségügyi közmunkaprogramról elmondta: mintegy 80 intézmény részvételével közel 900 munkahely jöhet létre. Jelenleg az alkalmassági vizsgák zajlanak, ezek jövő hét elején befejeződnek. Az Egészségügyi Minisztériummal való megállapodás értelmében az intézmények a közmunkaprogramban alkalmazott emberek nagy részének állandó munkalehetőséget biztosítanak a program befejezése után.