Kinek az érdekeit védik a szakszervezetek?
Egyesek szerint az érdekvédők nem mindig a dolgozók érdekeit tartják szem előtt és két szinten folyik a szakszervezeti egyeztetés: egy a sajtó és egy a tárgyalás szintjén. Valóban így van?
Legalább hetven éves az első BKV szakszervezet
A BKV Zrt. és jogelődjei szakszervezeteinek története régre nyúlik vissza. Az első szakszervezet megalapításának időpontjáról nincsen pontos adat, de 1937-ben már voltak jegyzett szakszervezeti tagok, így a megalakulás ennél az időpontnál korábbra tehető. A BKV Zrt.-nél jelenleg 26 szakszervezet van. A BKV tájékoztatása szerint a társaságot érintő jelentős döntések előkészítésébe a cégvezetés bevonja a szakszervezet képviselőit.
BA: átképezik az érdekvédőket
A Budapest Airport 2002-es megjelenése, a cég privatizációja átalakította az érdekszervezetek rendszerét, működését: egyes szakszervezetek még a régi rendszerből maradtak rájuk, de alakultak újak is. A BA-nál jelenleg négy reprezentatív szakszervezet működik. A ferihegyi szakszervezetek rendszerén nehéz átlátni, sokan nem tudják, hogy a Ferihegyen működő hatvan céget át-átszövik az érdekvédők, amelyek inkább tevékenységekhez kapcsolódnak, mint cégekhez. „Van olyan szakszervezet, amely a Malévben és a Budapest Airportban is működik. Ilyen a Légiközlekedési Egyesült Szakszervezet (LESZ)” - meséli Szollár Domokos, a cég szóvivője.
Mire vannak felhatalmazva a szakszervezetek?
A munkavállalóknak joguk van munkahelyükön szakszervezet létrehozására. A szakszervezet joga, hogy a munkavállalókat anyagi, szociális és kulturális, valamint élet- és munkakörülményeiket érintő jogaikról és kötelezettségeikről tájékoztassa, függetlenül attól, hogy a munkavállaló szakszervezeti tag-e, avagy sem. A szakszervezet tájékoztatást kérhet a munkáltatótól a munkavállalók munkaviszonnyal összefüggő gazdasági és szociális helyzetével kapcsolatban. A szakszervezet konzultációt kezdeményezhet, és véleményt alkothat a munkáltató által hozott döntésekről.
Kollektív szerződés, üzemi tanács
A szakszervezet jogosult a munkáltatóval kollektív szerződést kötni, amely a munkaviszonyra vonatkozó szabálynak minősül, és hatálya kiterjedhet mindazon munkavállalókra, akik az adott munkaadónál állnak alkalmazásban. A kollektív szerződés szabályozhatja a munkaviszonyból eredő jogokat és kötelezettségeket és az ezekkel kapcsolatos eljárási rendet, illetőleg a szerződést kötő felek közötti kapcsolatrendszert. Kollektív szerződést egyrészről a munkáltató vagy több munkáltató másrészről a szakszervezet, illetve több szakszervezet köthet. A szakszervezet akkor jogosult a munkáltatóval a kollektív szerződést megkötni, amennyiben az üzemitanács-választáson jelöltjei a szavazatok több mint a felét megszerezték. Abban az esetben, ha az adott munkáltatónál több érdekképviseleti szerv is működik, akkor a kollektív szerződést az összes szakszervezetnek együttesen kell megkötnie. Ennek azonban az a feltétele, hogy a szerződést kötő szakszervezetek jelöltjei az üzemitanács-választáson együttesen megszerezzék a szavazatoknak több mint a felét.
Tartalmi partnerünk a HR Portál. A teljes cikket itt olvashatja.