2008. november. 25. 08:57 MTI Utolsó frissítés: 2008. november. 25. 08:58 Karrier

Elítéltek egy volt Siemens-vezetőt, 30 millió eurós honorárium

Több tízmillió euró hűtlen kezelése, illetve megvesztegetés miatt két év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték hétfőn a Siemens konszern egyik volt vezetőjét. Az együttműködő munkavállalói szervezet, az AUB volt elnöke pedig cinkosság és adócsalás vádjával négy és fél év börtönt kapott.

A vád szerint Johannes Feldmayer - aki tavaly őszig a Siemens elnökségének tagja volt - 2001 és 2006 között több mint 30 millió euró kifizetését rendelte el az AUB-vezető Wilhelm Schelskynek azért, hogy elnyerje támogatását a munkáltatók terveinek megvalósításához, továbbá ahhoz, hogy a szervezetet a munkavállalók érdekeit képviselő IG Metall ellenszervezetévé változtassa.

Feldmayer az első olyan korábbi Siemens-vezető, aki a 2006. novemberben kirobbant korrupciós botrány nyomán a vádlottak padjára került. A felfüggesztett börtön mellett  a nürnbergi tartományi bíróság ítélete alapján az egykori vezető jelentős pénzbüntetést is kapott. 
 
A vádiratból kitűnt, hogy a szóban forgó időszakban összesen 30,3 millió euró vándorolt át Feldmayer utasítására a konszern kasszájából a hétfőn négy és fél év börtönre ítélt Schelsky zsebébe. A többszöri átutalásra hivatalosan az AUB-tól kapott tanácsadásért járó honoráriumként került sor, valójában azonban a pénz a szervezet finanszírozását szolgálta. 

Az átutalásokat Feldmayer vezényelte, a pénz Schelskynél kötött ki. Az AUB volt elnöke a kapott összeg jelentős részét magáncélokra, továbbá sportklubok szponzorálására fordította. Sőt, a vád szerint a pénzből támogatta egy konzervatív Bundestag-képviselő választási kampányát is. Wilhelm Schelsky mindvégig cáfolta az ellene felhozott vádakat. Több mint egy évet töltött vizsgálati fogságban. 

A Siemens konszernt érintő, átfogó korrupciós botrányról eddig megjelent becslések szerint a kifizetett megvesztegetési pénzek elérték az 1,3 milliárd eurót.


Itthon Galicza Dorina 2025. január. 23. 10:02

Gulyás Gergely: Elmebeteg állhat a bombariadók mögött, nem tudjuk, mi és hogyan épül Rákosrendezőn

Mit lehet tudni az országos iskolai bombariadóról? Mikor kerül le Rogán Antal amerikai szankciós listáról, akinek a kormánytagok gratuláltak a kitiltásához. Miért tálalta jó hírként Orbán Viktor, hogy kifizetik az állampapírok hozamait? Mi a kormány véleménye Majka rendszerkritikus klipjéről? Miért gondolják álszentnek Karácsony Gergelyt, hogyan érinti a magyar szuverenitást a rákosrendezői Mini-Dubajt, és mi épül ott egyáltalán? Kövesse velünk élőben a kormányinfót!