Hogyan költöztessük a kollégákat külföldre?
Egy idegen országbeli leányvállalat elindításakor többnyire saját dolgozókkal érdemes feltölteni a vezetőséget, hiszen ők adhatnak meglévő szervezeti kultúránknak megfelelő iránymutatást a toborzás-kiválasztáskor, képzéskor, illetve szervezetfejlesztéskor. "Áttelepítésük" azonban nem egyszerű, ezért érdemes megbízni egy relokációs céget.
A globalizációnak köszönhetően a cégek keletre tartanak, mondván, az alacsonyabb munkaerőköltséggel nagyobb versenyelőnyre tehetnek szert. Egy idegen országban való megjelenés azonban számos nehézség elé állíthatja a vállalatokat, aki ugyanis nem túlzottan ismerős a helyi viszonyokban, könnyen eltévedhet a jogi szabályok rengetegében. Ilyenkor érdemes egy profi céget megbízni a relokációval (a munkavállaló más országba történő áttelepítésével), hiszen szakértelmével és kapcsolataival gyorsabban tud átlendülni a hivatalok bürokratikus akadályain. A különböző országokba kihelyezett irodáikkal biztosíthatják az anya- és a célország közti közvetlen információáramlást, konzultánsaik révén pedig személyesen intézhetik a tartózkodási, munkavállalási engedélyeket, sürgethetik a bevándorlásért felelős hatóságokat, illetőleg lakást kereshetnek az otthonukat elhagyó külföldieknek.
Amiért megéri a relokáció
Az, hogy mennyi alkalmazottat küld ki külföldre az anyacég, meglehetősen változó: van, hogy csupán egy-egy kulcsembert helyeztet át, de arra is akad példa, hogy 40-60 középvezetőt vagy egy komplett, speciális ismeretekkel bíró munkacsoportot költöztet a célországba - mondta a HR Portalnak Feichtinger Viktória, a Move One Relocations regionális koordinátora. Csak első látásra tűnik ez drágább megoldásnak egy átfogó külföldi toborzásnál, elvégre ők a vállalat olyan megbecsült munkatársai, akik már több éve a cégnél "szolgálnak": ismerik a társaság hátterét, szervezeti folyamatait, azok apró szakmai fogásait, amelyek sikerre ítélhetik az új leányvállalatot. Ráadásul a toborzás terén is már konkrét fogalmuk van arról, milyen - képzettségű és személyiségű - ember szükségeltetik az adott munkához, így jelentősen felgyorsítható a kiválasztás folyamata, mutat rá a szakember.
Lassú bürokrácia és túlzott elvárások
A relokáció meglehetősen összetett tevékenység, mivel a megbízott cégnek folyamatosan három fél szempontjai közt kell egyensúlyoznia: egyrészt a hivatalok sanyargatják jogi előírásokra hivatkozva, másrészt az ügyfél sürgeti a dolgozók mielőbbi munkába állítására, a munkavállalók pedig különféle igényeik kielégítésére.
Tartalmi partnerünk a HR Portál. A cikk folytatásáért kattintson ide.