Mintegy 114 ezer építőipari szakmunkás hiányozhat a piacról
Ha a jelenlegi trendek nem változnak, akkor az Új Magyarország Fejlesztési Terv (ÚMFT) ciklusának végére, 2013-ra, mintegy 114 ezer építőipari szakmunkás hiányozhat a munkaerőpiacról, ami veszélyezteti az előirányzott fejlesztések minőségi és időbeni megvalósítását.
Nádai László, az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ) Építőipari Kis- és Középvállakozók Szövetségének (ÉKKSZ) ügyvezetője szerint az ÚMFT keretében megvalósuló fejlesztések 50-60 százaléka az építőipari termelésben jelenik meg, ami az ágazat teljesítményét megkétszerezi.
Az építőipari termelésben a 2006. évi 16 százalékos visszaesés után az idén stagnálás várható, majd 2008-ban már visszaáll a korábbi évtizedet jellemző 10 százalékos növekedési ütem. Így az előrejelzések szerint az ágazat 2015. évi várható teljesítménye meghaladja a 4200 milliárd forintot, ami a 2005. évi szint megkétszereződését jelentené.
Az ágazatban 2003-ban, az elsők között alakult meg az Építőipari Ágazati Párbeszéd Bizottság, és született meg az ágazati kollektív szerződés, ami az egész ágazatra kötelező erővel kiterjesztette a 100 ezer forintos minimálbért.
Nádai László a szakmunkáshiány csökkentésével kapcsolatban elmondta, hogy aktívabb propagandával a fiatalok és a szülők számára is szeretnék vonzóvá tenni a szakmunkás pályát, másrészt ha több fiatal választaná a szakmunkás pályát, az lehetőséget teremtene arra, hogy a magyar kreativitás felszínre törjön.