2007. december. 05. 15:32 MTI Utolsó frissítés: 2007. december. 05. 15:25 Karrier

A felnőtt lakosság 65 százaléka alkalmazottként dolgozna

A felnőtt magyar lakosság 65 százaléka dolgozna szívesebben alkalmazottként, mint önálló vállalkozóként, ez nemzetközi szinten magas aránynak számít - közölte a TÁRKI Társadalomkutatási Intézet Zrt.

Az International Socail Survey Programme (ISSP) megbízásából a TÁRKI által végzett Work Modul 2005 kutatás eredményeiből kiderül, hogy leginkább a négy skandináv országban (több mint 70 százalék), Csehországban és Spanyolországban részesítik előnyben az alkalmazotti jogviszonyt az egyéni vállalkozásokkal szemben.

A vállalkozókedv az Egyesült Államokban a legmagasabb, ahol a megkérdezettek 62 százaléka lenne inkább önálló - olvasható a közleményben.A többi országban az önállóan dolgozni vágyók aránya legfeljebb 50 százalék körüli.

Magyarországon az önálló szektort leginkább a férfiak, a felsőfokú végzettségűek és a fiatalok tartják vonzónak. A közlemény szerint Bulgáriában és Magyarországon a megkérdezettek háromnegyede a teljes munkaidős foglalkoztatást részesíti előnyben, a többi volt szocialista országban valamint Dél-Európa országaiban 60 százalék feletti a teljes munkaidőben dolgozni vágyók aránya.

Nyugat-Németország, Írország és Nagy-Britannia kiemelkedik a tekintetben, hogy viszonylag sokan egyáltalán nem szeretnének dolgozni (13-17 százalék), Magyarországon, Norvégiában és Franciaországban a megkérdezettek kevesebb mint 3 százaléka maradna otthon.

Svájcban a társadalom fele, Svédországban 45 százaléka a részmunkaidős foglalkoztatást részesíti előnyben, de Nagy-Britanniában és Franciaországban is a megkérdezettek csaknem 40 százaléka legszívesebben heti 20-30 órában dolgozna.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.