2007. április. 24. 14:55 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. április. 24. 15:17 Karrier

Miért jó a fogyatékos a munkahelyen?

Hogyan növelhetők a fogyatékkal élők esélyei, hogy biztonsággal helyezkedhessenek el a munkaerő-piacon? Milyen vállalati magatartás és stratégia szükséges ahhoz, hogy ők is beilleszkedhessenek a munkahelyi közegbe? Többek között ezekre a kérdésekre keresték a választ szakemberek és érdeklődők a Salva Vita Alapítvány esélyegyenlőségi fórumán.

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

A diversity (jelentése: sokféleség, sokszínűség) tulajdonképpen üzleti stratégia, amely arra irányul, hogy a hátrányos helyzetben lévő - ide tartoznak a megváltozott munkaképességű dolgozók is - munkájuk révén sikeresen részt vegyenek egy vállalat működésében. Mindez csak akkor valósulhat meg, ha a cég vezetősége támogatja azokat a programokat, képzéseket, amelyek a gyakorlatban is lehetővé teszik a diversity-stratégia kibontakozását - mondta Dobó Kitti, a Procter & Gamble cég képviselője, ismertetve a vállalat  esélyegyenlőségi törekvéseit.

A fogyatékkal élők életkörülményeinek javítása nálunk még gyerekcipőben jár, gondoljunk csak arra, hogy a legtöbb hazai közintézmény mozgáskorlátozottak számára nehezen - vagy egyáltalán nem - megközelíthető. Az Egyesült Királyságban ezzel szemben már beivódott a köztudatba ez a törekvés, hiszen minden harmadik szigetországi lakos fogyatékkal él, vagy kapcsolatban áll megváltozott munkaképességű emberrel.

Angliában számos nagyvállalat jól működő stratégiát épített ki arra vonatkozóan, hogyan segítsék a fogyatékkal élő munkavállalók elhelyezkedését, és tegyék elérhetővé számukra a mindennapi szolgáltatásokat. A legtöbb területen, így a bankszektorban, kereskedelemben, telekommuniklációs szektorban a vezető cégeknél külön képzés indul a megváltozott munkaképességűekkel való bánásmód elsajátítására, amelynek része a többtucatnyi rendezvény, tréning, illetve szakkiadványok széles választéka - számolt be tapasztalatairól Rhiannon Shuter, a  londoni székhelyű Employers’ Forum on Disability szakértője.

„A törekvések célja, hogy egy olyan szemléletet, kultúrát honosítsunk meg, ahol a fogyatékkal élők - mozgáskorlátozottak, mentálisan sérült emberek, vagy azok, akiknek valamely érzékszervük sérült - produktívan, egy csapat teljesértékű tagjaiként dolgozhassanak, illetve beilleszkedhessenek környezetükbe - tette hozzá a szakértő. Ehhez tartozik az is, hogy a szigetországban a mozgássérültek gond nélkül megközelíthetik a közintézményeket és szolgáltató egységeket, illetve ezeken belül - például az éttermekben, bevásárlóközpontokban, hivatalokban - is eligazodnak (többek között hangjelzések, speciális jelzések, technikai felszerelések - rámpa, lift - segítik őket a tájékozódásban).

Az Employers’ Forum on Disability Európában egyedülálló, munkáltatókat összefogó szervezet, amely  információval, tanácsokkal segíti a piaci szereplőket. A Forumnak több mint 400 munkáltató tagja, elsősorban nagyvállalatok, amelyek összesen mintegy 2 millió embert foglalkoztatnak Nagy-Britanniában.

A Salva Vita Alapítvány a hazai törekvések egyik úttörője, amely a fogyatékkal élő emberek elhelyezkedését támogatja a nyílt munkaerő-piacon, elősegítve társadalmi esélyegyenlőségüket és integrációjukat.