2006. október. 05. 15:33 MTI Utolsó frissítés: 2006. október. 05. 15:38 Karrier

Hogyan javulhat a foglalkoztatás?

Országszerte már 43 foglalkoztatási paktum jött létre a helyi foglalkoztatás javítása érdekében, önkormányzatok, vállalkozások, munkavállalói és munkáltatói érdekképviseletek, oktatási intézmények és munkaügyi kirendeltségek együttműködésével.

A legtöbb foglalkoztatási paktumot kistérségi szinten kötötték, de létrejöttek regionális, megyei, városi paktumok is - ismertette Kovács Péter, a Vas Megyei Munkaügyi Központ igazgatója, a paktumokkal foglalkozó budapesti konferencián.

Elmondta: az első ilyen együttműködést 4 éve Kemenesalján kötötték, ezt követően főként a nyugati országhatár közelében alakult a legtöbb paktum. Az utóbbi két évben pályázni lehetett a paktumok létrehozásához elnyerhető európai uniós támogatásra is, ami számottevő fejlődést eredményezett.

Az európai uniós pályázaton csak a paktumok létrehozásához nyerhettek támogatást, viszont szükség lenne az együttműködések önálló napi költségvetésére is. Ausztriában például a legtöbb paktum a napi költségvetéséhez is elnyerhet támogatást az önkormányzatoktól, illetve a munkaügyi intézményrendszertől - közölte Kovács Péter.

A paktumok többsége már eddig is jelentősen hozzájárult a helyi foglalkoztatás javításához. Ezt azzal érik el, hogy a partnerek együtt, egyeztetve a feladatokat, közös akciókat indítva többre jutnak, mint külön-külön -hangsúlyozta Kovács Péter.

A konferencián Csizmár Gábor, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium államtitkára elmondta: leginkább kistérségi szinten működhetnek eredményesen a partnerségek. Terveik szerint az európai uniós forrásokból a jövőben is elnyerhető majd támogatás a partnerségek létrehozásához. Az Állami Foglalkoztatási Szolgálat ezután is fontos feladatának tartja a partnerségek segítését.

Az egyik kulcskérdés, hogy minél többen rendelkezzenek a munkaerőpiacon keresett szakképesítéssel. A diplomások között 82 százalékos a foglalkoztatottság Európában és Magyarországon is. Az alacsonyabb iskolai végzettségűeknél már Európában is csak 45-50 százalékos a foglalkoztatottság, Magyarországon viszont 28 százalékos - mondta Csizmár Gábor.

Egy másik fontos feladat a nem tipikus foglalkoztatási formák nagyobb ösztönzése. Az Európai Unió országaiban az utóbbi években létrejött új munkahelyek 90 százaléka nem tipikus munkahely, gyakorlatilag a munkaidőalap újraelosztásából adódott. Magyarországon is nagyobb szerepet kell kapnia a részmunkaidős, a határozott idejű foglalkoztatásnak, a távmunkának - tette hozzá az államtitkár.