Csökkent a pályakezdő munkanélküliek száma
A Foglalkoztatási Hivatal adatai szerint 2005. szeptembere és decembere között 20 százalékkal - 50 ezerről 39 ezerre - csökkent a munkanélküli pályakezdők száma - közölte Batiz András kormányszóvivő.
A pályakezdőket segítő Start-program segítségével január közepéig több mint 10 ezer fiatal kapott munkát, a Start-kártya igénylések száma pedig meghaladta már a 12 ezret is.
"A Start-program sikere, a pályakezdő munkanélküliek csökkenő száma azt bizonyítja, hogy a szociális biztonságot kockáztató, radikális javaslatok helyett, megfontolt lépésekkel lehet kikerülni a munkanélküliség csapdájából" - mondta a kormányszóvivő.
A tavaly októberben elindított Start-program célja, hogy a munkanélküliség által leginkább sújtott pályakezdőket segítse az első munkahely megtalálásában. Az ő elhelyezkedésüknek az az egyik legnagyobb akadálya, hogy nincs gyakorlati tapasztalatuk. Mivel azonban sokan olyan végzettséget szereztek, amellyel ma már nehéz elhelyezkedni pályakezdőként, szakmai gyakorlatra sem tudnak szert tenni.
Ez igaz a diplomásokra is, hiszen az igénylők több mint egyharmada, a már kártyával rendelkezőknek pedig negyven százaléka végzett felsőfokú iskolát.
"A probléma gyökere egy hibás döntés volt: az előző kormány csak azt tartotta fontosnak, hogy minél többen szerezzenek diplomát, de azzal már nem számolt, hogy azzal el is kell helyezkedni" - fogalmazott Batiz András.
Mint mondta, a tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy a 25, illetve diplomásoknál 30 év alatti, első munkahelyeseket támogató Start-program három hónap alatt beváltotta a hozzá fűzött reményeket.
Nagyobb esélyt jelent ugyanis, hogy annak a munkáltatónak, aki Start-kártyás pályakezdőt alkalmaz, az első évben 34 százalék helyett a fiatal pályakezdő bruttó bérének mindössze 15, a rákövetkező esztendőben pedig 25 százalékát kell járulékként befizetnie. Ez alapesetben a minimálbér másfélszeresére, diplomások esetén pedig a duplájára rúgó fizetésig jár - mutatott rá.