2005. december. 19. 10:33 hvg.hu Utolsó frissítés: 2005. december. 19. 10:43 Karrier

A legjobb karriertanácsok II.

Aki el akar helyezkedni, annak minden eshetőséget érdemes számba venni, minden javaslatot érdemes megfontolni, hiszen teljesen váratlanul is feltűnhetnek remek álláslehetőségek. Bár Fortuna időnként segít, de a szerencse többnyire az esély és a felkészültség találkozása. Tanácsainkkal – amelyeket összesen hozzávetőleg egymilliószor töltöttek le az idén – abban szerettünk volna segíteni olvasóinknak, hogy ismerjék fel a lehetőségeket, s képessé váljanak azok megragadására. A legnépszerűbb cikkeinkből állítottuk össze ajánlónkat.

Az év közepe

Van, hogy sürgős. Van, hogy elfogy a türelem. Van, hogy fojtogat a reménytelenség. Van, hogy nincs mit veszíteni. Van, hogy egy cég nagyon tetszik. Van, hogy kell a kockázat. Van, hogy fontos minden esély. Nos ilyenkor jó szolgálatot tehet a pofátlanság, mint állásszerzési technika.

Az egyre kifinomultabbá váló üzleti élet és céges kultúrák világában állandóan felmerülő és megoldandó probléma, hogy egy adott eseményhez milyen viselet illik a legjobban. Vajon mi a megfelelő öltözék a hétköznapokra, illetve, ha az ember állásinterjúra megy, vagy elhelyezkedik új állásában? Mert bár nem a ruha teszi az embert, de ezt az igazságot sokan nem tudják, illetve öltözetünkkel üzenhetünk is, amit gyakorta egyenesen elvárnak tőlünk.

A meghirdetett állásokra szinte mindig túljelentkezés van, így az szerezhet előnyt, aki képes jól bemutatkozni. Ahhoz azonban, hogy egyáltalán eljuthasson odáig, amikor a ruhaválasztáson kell törnie a fejét, más eszközökkel is jól kell bánnia: a hatékony önéletrajz és kísérőlevél tán a legfontosabb fegyver az álláskereső kezében.

A karrierváltás vagy az álláskeresés komplex és hosszadalmas folyamat, amelynek az elején mindenki ugyanazokat a kérdéseket teszi fel magának: Hogyan kezdjek hozzá? S ha belevágok, honnan tudhatom, hogy jól csinálom-e? Mi mindenesetre felsoroltunk hát fontos jelet.

Egy állásinterjú során nem csak a megfelelő felkészültség és a jó ajánlólevél fontos tényező. A testtartásunkból leendő munkaadónk messzemenő következtetéseket szűrhet le a személyiségünkkel kapcsolatban. A testbeszéd ismerete ezért nagyon fontos a sikerhez.

Az állásalku legvégén kerül sor általában a fizetésről szóló egyezkedésre. Ekkor kell az állásra jelentkezőknek a legtürelmesebben, legtaktikusabban viselkedniük. Mert bár a munkaadók többnyire boldogok, ha a munkatársaik elégedettek, de a megtakarításoknak legalább ennyire örülnek.

A személyzetisek és fejvadászok tapasztalatai szerint mára a munkát keresők az önéletrajzírás szabályait csak-csak megtanulták, de a CV-ket kísérő levelek mégis tele vannak olyan kisebb nagyobb hibákkal, amelyek elvágják a jelentkezők esélyeit.

Még a legígéretesebb önéletrajz sem ér sokat, ha nem jut el a rendeltetési helyére, a döntéshozó íróasztalára. Tippjeink segítségével meggyőződésünk szerint megsokszorozhatók e dokumentum esélyei a sikerre.

Az internet elterjedésével egyre több lehetőség nyílik az otthoni számítógépes munkára, sőt az online álláskeresésére is. Ahhoz azonban, hogy a megfelelő helyre ráakadjunk, s utána sikeresen meg is szerezzük az áhított állást, nem árt némi felkészülés.

A nyár végén két teszt bizonyult a legnépszerűbbnek. A kapcsolati háló építésének képessége a munkaerőpiacon igen értékes. A munkavállaló ennek először az állásszerzés során veszi hasznát, de alkalmazottként nagyszerűen kihasználhatja a szakmai és üzleti kapcsolatok kiépítésében is.

A másik teszt az önéletrajz ellenőrzéséhez ad segítséget: Vajon minden benne van, amit bele kell írni? Megfelelő sorrendet használtál? A fontos dolgok látszanak a leghangsúlyosabbnak? A hibáid nagyobbnak látszanak, mint amekkorák valójában? Megfelelő a stílusod?

Innen folytatjuk.