2004. október. 26. 08:56 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Karrier

Újabb sztrájk az egészségügyben

Három héten belül már negyedszer léptek sztrájkba az egészségügyi dolgozók kedden reggel. Az ország 22 betegellátó intézményében jelezték, hogy csatlakoznak az Egészségügyi és Szociális Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezete (EDDSZ) által meghirdetett akcióhoz, amelynek célja jobb bér- és munkafeltételek megteremtése az ágazatban.

Az EDDSZ listája szerint a reggel nyolctól délután négyig tartó munkabeszüntetésben első ízben vesznek részt budapesti intézmények, a Heim Pál Gyermekkórház és a Budai Gyermekkórház. Emellett Baranya megyében a Pécsi Tudományegyetem Egyetemi Centrumában, a sellyei rendelőintézetben, Békés megyében a békéscsabai Réti Pál Kórházban, Borsod megyében a miskolci Szent Ferenc Kórházban, a miskolci Semmelweis Kórházban, a sátoraljaújhelyi Erzsébet Kórházban, Csongrád megyében az Szegedi Tudományegyetem klinikáin, a Szeged Rendelőintézetben, a hódmezővásárhelyi Erzsébet Kórház és Rendelőintézetben, valamint a makói dr. Diósszilágyi Sámuel Kórház és Rendelőintézetben sztrájkolnak.



A munkabeszüntetéshez az alábbi egészségügyi intézmények dolgozói csatlakoztak: Fejér megyében a székesfehérvári Szent György Kórház, Hajdú-Bihar megyében a debreceni Kenézy Gyula Kórház, Heves megyében a hatvani Albert Schweitzer Kórház és Rendelőintézet, az egri kórház és rendelőintézet, Pest megyében a ceglédi Toldy Ferenc Kórház, Szolnok megyében a szolnoki Hetényi Géza Kórház, Tolna megyében Szekszárdon a Tolna Megyei Önkormányzat Balassa János Kórháza, a dombóvári Szent Lukács Kórház, a Tamási Rendelőintézet, Veszprém megyében a Veszprém megyei Cholnoky Ferenc Kórház.



A szakszervezet szerint az akció célja, hogy színvonalas körülmények között, megfelelő jövedelem mellett elegendő és képzett szakember lássa el a betegeket, megszüntetve ezzel a hálapénzt is. A tájékoztatás szerint a sztrájkot mindaddig heti rendszerességgel folytatják, amíg nem sikerül megállapodni a kormányzat által kijelölt tárgyalódelegációval. Az első sztrájkra október 7-én került sor, majd folytatódott október 15-én és október 18-án is. Az EDDSZ adatai szerint a három akcióban összesen tizenöt ezren vettek részt, de több intézmény és civil szervezet is kék szalag kitűzésével jelezte, hogy szolidáris a sztrájkolókkal.



A kabinet Rácz Jenő, egészségügyi minisztert bízta meg az egyeztetések lefolytatásával, mivel a szakszervezet kormányzati szintű tárgyalódelegációt követelt. A tárcavezető a sztrájkhullámot megelőzően tartott rendkívüli sajtótájékoztatót, ahol elismerte: jogosak a dolgozók követelései, de a munkabeszüntetést nem tartja az érdekérvényesítés megfelelő eszközének. A miniszter szerint a Egészségügyi és Szociális Érdekegyeztető Tanács (ESZÉT) keretében kell tárgyalni a sztrájkkövetelésekről.



Cser Ágnes, az EDDSZ elnöke hétfői sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott: „nem tudjuk elfogadni, hogy a kormány nem tartja be a sztrájktörvényt, és nem tárgyal a követeléseinkről”. Az országos sztrájkbizottság kilátásba helyezi, hogy november 3-án ismét sztrájkot hirdet azoknak, akik eddig nem tudták megszervezni a munkabeszüntetést – közölte. (MTI)
Itthon Bábel Vilmos 2024. november. 28. 17:21

A Tiszának rengeteg pénzre van szüksége

Magyar Péteréknek milliárdok kellenének a 2026-os kampányra, ha tartani akarják a lépést riválisaikkal. A szükséges pénzt csak adományokból tudják összeszedni, az államtól nem fognak kapni. A magyar elit nagy része az államtól függ, és nem fog oldalt váltani, ha nem biztosak abban, hogy nemsokára másnál lesz a kasszakulcs. Magyarék feladata: jó befektetésnek kell látszani. Szombaton jön ki a párt friss átláthatósági jelentése, és kiderül, hogy az elmúlt hónapokban ez mennyire sikerült nekik.