2004. szeptember. 27. 11:29 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Karrier

EU források felhasználásával is védeni kell a munkaidőt

A munkaidő védelme olyan európai alapelv, amelyben minden lazítás, gyengítés a munkavállalók érdekeit sérti – reagált pénteken Brüsszelben Kósáné Kovács Magda (MSZP), az Európai Parlament (EP) foglalkoztatási és szociális bizottságának tagja az Európai Bizottság javaslatára, amely a munkaidőről szóló uniós irányelvet módosítaná úgy, hogy enyhíti a munkavállalókat védő szigort.

A heti 48 órában limitált munkaidő túlságosan magas, régen megérett a csökkentésre. Ezt indokolják az európai munkaerőpiac, különösen az új tagországok inaktivitási adatai – vélte Kósáné Kovács Magda. A kelet-közép-európai térségnek régóta megoldatlan problémája a készenléti ügyelet beillesztése a munkaidőbe, amit a javaslat szintén érint. Kósáné hangsúlyozta, hogy a magyar ügyeleti szabályzat pontosításra szorul, de ennek nem lehet más célja, mint a dolgozók (elsősorban az egészségügyben foglalkoztatottak) védelme.



Az Európai Bizottság által javasolt rugalmasság csak akkor fogadható el, ha hozzá hatékony ellenőrzés társul. A munkaidő rugalmas kezelése ne jelenthesse sem a dolgozó túlterhelését, sem anyagi hátrányt – hangoztatta Kósáné Kovács Magda. A közösségi forrásokból arra is kellene fordítani, hogy szigorú elvek alapján ellenőrizzék a munkaidő felhasználását, mert a tervezett szabályozás lehetőséget ad a munkaadóknak a dolgozók indokolatlan kihasználására. A képviselő álláspontja szerint a parlamenti tárgyalást megelőző időszakban az EP érintett képviselőinek állandó konzultációt kell folytatniuk a magyarországi társadalmi partnerekkel. Kósáné Kovács Magda a dolgozók érdekképviseletét szem előtt tartva a bizottsági irányelv rövid ismertetését előzetes információként elküldte az Országos Érdekegyeztető Tanács résztvevőinek. (MTI)
hvg360 Fülöp István 2025. január. 22. 15:03

4iG: „Az nem jó, ha megmondják, hogy valakivel nem dolgozhatunk”

Donald Trump második elnöki ciklusa alatt nem látott szintekre emelkedhet az Egyesült Államok és Kína technológiai háborúja, ami kifejezetten kínosan érintheti a kínai 5G-eszközöket előszeretettel alkalmazó európai távközlési cégeket. Köztük van a 4iG is, a céget arról kérdeztük, hogyan érintheti egy esetleges váltás.