2004. augusztus. 17. 11:45 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Karrier

Hatezer üres álláshely Szabolcsban, hatezer állástalan pályakezdő Borsodban

Hatezer üres álláshelyet kínáltak a munkaadók júliusban Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, a státusok közül 2250 a munkaügyi szervezetek támogatása nélkül is elfoglalható volt.

A nyírségi cégek, vállalkozások, önkormányzatok és intézmények 3700 új állást jelentettek be a körzeti munkaügyi kirendeltségekre, az egy évvel korábbi létszámigénynek közel a kétszeresét – mondta Gál Sándor a megyei munkaügyi központ igazgatója. A felkínált státusok közül 2730-at foglaltak el közvetítéssel, további közel 1900 munkába állítása pedig folyamatban volt a hónap végén. Gál Sándor kiemelte, hogy a szabolcsi tartósítóipari üzemekbe több mint kilencszáz új dolgozó belépését várták a cégek és vállalkozások júliusban, a legtöbb üres státust, 260-at Mátészalkán kínáltak, valamint Vásárosnaményban, 200-at.



A Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium által támogatott közmunkaprogramokat is elindítottak Szabolcsban. A parlagfű-mentesítési munkálatokban 250 hosszabb ideje munkanélküli vesz részt, míg az épülő M3-as autópálya környékén a vízelvezető csatorna-rendszer kialakításánál 100-an kaptak munkát. További 500-an pedig később jutnak szintén öt hónapos kereseti lehetőséghez. A megyei munkaügyi központ október 1-jén indít újabb támogatott közmunkaprogramot, az önkormányzatok alkalmaznak több száz munkavállalót helyhatósági létesítmények felújításánál, korszerűsítésénél.



A szervezet emellett – a rendelkezésére álló térségi foglalkoztatási alapból – anyagi forrást ad 50 pályakezdő diplomás alkalmazásához, továbbá 30 millió forinttal támogatja az egyéni tanulást választó munkanélküliek önképzését, s hozzájárul a szervezett oktatásban résztvevők útiköltségeihez is. Indul még egy roma asszisztensképző tanfolyam, harminc-negyven jelentkezőt készítenek fel a nemzetiség szervezett támogatására, főként a gyermekek tanulásának segítésére. Szeptember végén, október elején állásbörzéket rendeznek Szabolcsban, ahol a munkaadók és a képző intézmények kínálnak majd azonnal betölthető állást és tanulási lehetőséget. Jelenleg 36899 munkanélküli szerepel a nyilvántartásokban Szabolcsban.



Borsod-Abaúj-Zemplén megyében viszont ismét nőtt a regisztrált munkanélküliek száma, így megszakadt a korábbi hónapok kedvező tendenciája. Az év hetedik hónapjában több mint az 51 ezren voltak állás nélkül, a munkanélküliségi ráta pedig meghaladta a 17 százalékot. „Egy hónap leforgása alatt több mint 1200-zal nőtt a nyilvántartásba vett munkanélküliek száma” – közölte Szabó József a megyei munkaügyi központ igazgatója. Az egy évvel ezelőtti adatokhoz képest viszont 4 százalékos a csökkenés, ami az észak-magyarországi régió három megyéje – Borsod, Heves és Nógrád – közül csak Borsodra mondható el.



Ugyanakkor továbbra is Borsod-Abaúj-Zemplén megyében a legmagasabb a munkanélküliségi ráta, amely júliusban meghaladta a 17 százalékot. Ez az arány Nógrádban és Hevesben csaknem 1 százalékponttal volt alacsonyabb. A nyár közepén jelentősen megnőtt a pályakezdőként regisztrált munkanélküliek száma is. Júliusban összességében csaknem 1400 olyan fiatal jelentkezett a munkaügyi kirendeltségeken, akiknek még egyáltalán nem volt állásuk, hozzájuk csatlakoztak csaknem 650-an olyanok, akik ismételten munkanélkülivé váltak.



Július végén a kirendeltségek összesen 6 ezer pályakezdő munkanélkülit tartottak nyilván, számuk 343-al haladta meg a megelőző évit. Minden tizedik regisztrált munkanélkülinek Borsodban még soha nem volt állása. A munkaügyi szakemberek sajnálatosnak tartják, hogy egyre emelkedik a munkát kereső diplomás fiatalok száma.



Júliusban a munkaügyi kirendeltségek csaknem 8 ezer álláshelyre tudtak munkanélkülit kiközvetíteni. A legtöbb üres álláshelyet azonban valamilyen támogatási formához kötötték, négyötöde továbbra is közhasznú, közcélú foglalkoztatási lehetőséget jelentett, a többi különféle bértámogatással segített állás volt. Az elmúlt hónap végén összesen 3300-an jutottak munkához, míg munkanélküli ellátásban 11 ezren részesültek, ők havonta és átlagosan bruttó 36854 forintot kaptak. (MTI)
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.