2004. március. 26. 10:41 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Karrier

EMMA, avagy a fekete munkások fehérre mosása

Május 1-től működik az Egységes Magyar Munkaügyi Adatbázis (EMMA), amely „a munkavállalók jogbiztonságát növeli majd” állítják a Foglalkoztatási Hivatalban.

Az EMMA-ban összekapcsolják az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság és az Országos Egészségbiztosítási Pénztár eddig rendelkezésre álló adatait, valamint május 1-től a munkáltatóknak kötelező lesz új munkavállalóikat a területileg illetékes Munkaügyi Nyilvántartó Központnál bejelenteni. A szaktárca szerint így naprakész, információk állnak a munkaerőpiac mindhárom (munkaadó, munkavállaló, állam) szereplőjének rendelkezésére, valamint az EU irányába fennálló adat-bejelentési kötelezettségnek is könnyebben tud majd eleget tenni hazánk.



A munkaügyi minisztériumban a hvg.hu kérdésére elmondták, hogy „évi körülbelül 20 milliárd forint járulékbevétel és mintegy 100 milliárd forint GDP (bruttó nemzeti termék) többletet jelenthet majd az így bejelentett munkavállalók után befolyó járulékok összege az államkasszában.” Ezek az irányszámok azonban csak akkor lesznek tarthatóak, ha a program segítségével a feketén és szürkén alkalmazott munkások legalább 20%-át bejelentik majd.



A minisztérium elképzelései között szerepel egy olyan javaslat is, amiről jelenleg még a parlamenti bizottságokban vitáznak a képviselők. Ez annyiban új a korábbi szabályozáshoz mérten, hogy lehetővé tenné a munkaadónak a munkaügyi ellenőrzések során felfedezett feketén dolgozó munkavállalóik miatti feljelentés mellőzését, ha egy rövid türelmi időn belül (május 1-től június 30-ig) bejelentik a TB-nél a munkásaikat, és egyidejűleg megfizetik január 1-ig visszamenőleg a különböző járulékokat.



A visszamenőleges fizetés persze elkerülhető, ha a munkaadó korábbi „szürke” vagy „fekete” munkavállalóit egyszerűen új munkavállalóként tünteti fel (és így megspórolja a visszamenőleges járulékfizetést), illetve ha a lebukott feketemunkásokról azt állítja, hogy csak aznap álltak munkába. A hvg.hu kérdésére az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének egyik vezetője elmondta, hogy véleménye szerint az új szabályozás arra ösztönözné „a fekete munkától különösen érintett” építőiparban a munkaadókat, hogy a munkásokat bejelentsék a hivatalos szerveknek.



Ösztönözheti a bejelentést, hogy a kormány számtalan munkahelyteremtő programmal támogatja a munkaadókat, így az eddig illegálisan foglalkoztatottak bejelentésével a munkaadó még állami támogatáshoz is juthat. A Nemzeti Fejlesztési Terv Humánerőforrás-fejlesztési Operatív Programjának (HEFOP) keretében 2004 és 2006 között 750 millió euró uniós és hazai támogatási forrás áll rendelkezésre a foglalkoztatás, az oktatás, a képzés, valamint a szociális szolgáltatások és az egészségügyi ellátórendszer fejlesztésének támogatására.



Az előzetes tervek szerint a munkáltatók négyféle módon tehetnek majd eleget bejelentési kötelezettségüknek az EMMA-ba: személyesen, postai úton, valamint egyéni PIN kódjuk segítségével telefonon és az interneten keresztül is.



A munkavállalónak semmilyen új kötelezettsége nem keletkezik, sőt inkább előnye származik majd a rendszer működéséből, állítják az EMMA megálmodói. Néhány kattintással ellenőrizheti, hogy munkaadója valóban bejelentette-e őt az illetékes szervekhez, vagyis legálisan foglalkoztatják-e, illetve átcsúszott-e a szürke vagy fekete zónába.



Május 1-től az EMMA-val kapcsolatos információk a 185-ös telefonszámon, valamint www.emma185.hu internetes címen válnak elérhetővé minden érdekelt számára.



Fazekas Márta