2013. augusztus. 12. 08:35 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. augusztus. 12. 08:33 Oktatás

Egy alapszakkal kevesebb indul ősszel Pécsen

Nem indul új évfolyam ősztől a néprajz alapképzési szakon a Pécsi Tudományegyetemen, pedig a jelentkezők száma és az eredetileg meghirdetett minimum létszám alapján lett volna erre lehetőség. A minisztérium szólt közbe – írta a Dunántúli Napló.

Az eredeti tervek szerint el kellett volna indítani a szakot akkor is, ha csak egy vagy két sikeres jelentkező tanult volna ott. Azt gyanítják többen is, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma adta utasításba, hogy ilyen alacsony létszámmal, gazdaságossági okokból nem indíthatják el a néprajzi szakot Pécsen.

Az érintett oktatók attól félnek, hogy a jövőben még inkább csökken majd a területük iránti hallgatói érdeklődés, és emiatt később elbocsátások lehetnek.

A Dunántúli Napló kereste az ügyben múlt héten a minisztériumot, de onnan azt a választ adták, hogy az egyetemi autonómia jegyében a PTE vezetőihez forduljon a lap. Tőlük azt kérdezték, hány olyan szak van a városban, amelyre elviekben akár egy főt is felvehetnek, és kik határoztak a szakok minimum létszámáról.

Lengvárszky Attila, a PTE oktatási igazgatója azt mondta: a PTE számos szak esetében hirdetett meg néhány fős minimumlétszámot, ez a szakok speciális tulajdonságai miatt szakmailag több okból is szükséges, és országos szinten is megszokott. Az ésszerű minimum-évfolyamlétszám függ attól is, hogy az adott szakterületen vannak-e olyan szakok, amelyeknek a létszámát együtt kell figyelni, gondolva például a közösen tanítható tárgyakra. Ezt a kalkulációt a PTE-n a karok végzik, így a döntéseket is a karok vezetősége hozza meg.

Lengvárszky hozzátette azt is, hogy a mesterszakok esetében sem idegen a néhány fős évfolyamlétszám, ami a képzések minőségi követelményei miatt is indokolt lehet. A művészeti képzést pedig külön specialitásként kezelik.

Azon kérdésre, kapott-e hivatalos értesítést a PTE a minisztériumtól, vagy államtitkártól arról, hogy nem indíthat el mégsem egyes, eleve kis létszámra tervezett szakokat, például a néprajzot, az oktatási igazgató úgy felelt: az egyetem karai és Oktatási Igazgatósága számos belső egyeztetést tartottak, ahol elemezték a lehetséges felvételi létszámok, ponthatárok hatásait. A létszámok meghatározásában a gazdaságossági kérdéseket is figyelembe vették.

Az idei felvételi eljárásban a minisztérium előzetes tájékoztatóin többször elhangzott: a Rektori Konferencia és a Felsőoktatási Kerekasztal iránymutatásai, valamint a minisztérium belső elemzései alapján előfordulhat az a helyzet, hogy a jelentkezők száma, pontszáma alapján egyes szakokat egy-egy intézményben nem engedik elindítani. Így a PTE számított erre a lehetőségre.

A PTE Karai szándékaik szerint, gazdaságossági szempontoknak is eleget téve minden lehetséges szakot elindítottak volna, ez azonban nem minden esetben valósulhatott meg – olvasható a cikkben.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?