2013. augusztus. 09. 12:57 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. augusztus. 09. 13:29 Oktatás

Egész alakos kép és erkölcsteszt a beugró a BME-GTK gólyatáborában

Egész alakos fotót és Facebook-profilt kérnek a BME Gazdaság- és Társadalomtudományi Karán a gólyatáborba jelentkezőktől, emellett „erkölcstesztet” is kitöltetnek velük. Utóbbiban arra kérdeznek rá a gólyáknál, hogy drogoznak-e, ittak-e valaha hányást, illetve bejön-e nekik a pedofília - írja az atlaszooktatas.cink.hu.

A BME-GTK balatonlellei gólyatáborával kapcsolatos furcsaságokra az atlaszooktatas.cink.hu egyik szerzőjének barátja hívta fel a figyelmet. A szervezők kikötötték, hogy az igazolványkép nem jó, egész alakos fotót kérnek a jelentkezőktől.

Rákérdeztek levélben, miért van szükség egész alakos fotóra. A válasz szerint azért, hogy a tábori csapatokat vezető instruktoroknak könnyebb dolga legyen, például a nevek megjegyzésénél. Hozzátették, hogy olyan képet várnak, ami a legjobban tükrözi a jelentkező személyiségét.

Aggályos az is, hogy regisztrációhoz szükséges honlapon a továbbjutáshoz meg kell adni a jelentkező facebookos adatlapját is, és kötelező kitölteni egy pszichológiai tesztet. Ez nem klasszikus pszichológiai teszt, hanem egy bizonyos Griffor-tesztet, ami egyfajta „erkölcsteszt”, és az eredményét persze közölni kell a szervezőkkel.  

A gólyáktól megkérdezik például azt, nevettek-e már fogyatékkal élő emberen, kábítószereznek-e, ittak-e már hányást, bejön-e nekik a pedofília, vagy van-e éppen tetoválásuk.

A törvénysértésen túl felmerül az is, hogy milyen az a gólyatábor, ahol egy fénykép, egy facebook profil és egy gagyi teszt alapján előre bekategorizálják a résztvevőket, ahelyett, hogy mondjuk személyesen próbálnának egymásról véleményt alkotni – jegyzik meg az atlaszooktatas.cink.hu-n.

A cikkben utalnak az ELTE-BTK hallgatói önkormányzatával kapcsolatos botrányra, amely év elején robbant ki. Kiderült, hogy éveken át listázták a gólyatáborba jelentkezőket világnézetük, pártszimpátiájuk, felekezeti hátterük és vélt származásuk alapján. Excel-táblák is nyilvánosságra kerültek, amelyekben egyes hallgatókra sértő megjegyzéseket tettek.

Az adatbázis egyik szerkesztője és a hallgatói önkormányzat elnöke elismerte a listák létét, de azt állították, hogy a kényes részleteket utólag hamisította valaki. A listabotrány miatt felfüggesztették az ELTE-BTK hallgatói önkorányzatának működését.

Az ELTE vizsgálóbizottságot hozott létre az eset kivizsgálására, és az érintett diákok közül olyanok is voltak, akik a rendőrséghez fordultak.

Minden, amit tudni érdemes Trump vámháborújáról
hvg360 Balla István - Nemes Nikolett 2025. április. 07. 19:35

Azahriah, Krúbi és a többiek – „onnantól kezdve, hogy egy zenész befut, el kell mennie terápiára”

Mi ez a nagy visszavonulási hullám? Egyre több popsztár vonul el pihenni a sikerei csúcsán, de nemcsak zenészek, művészek érzik, hogy szükségük van egy kis szünetre, hanem „civilek” is. Kiégés, kapunyitási pánik, az alkotói nyugalom keresése – mi állhat a háttérben? Miért extra gyorsak manapság a sztárkarrierek, és miért egészen más ma híresnek lenni, mint valaha? Mit tanulhatnak a zenészek példájából a rajongók?