A számvevők szerint az alapítvány nem alakított ki olyan szabályokat, kontrollokat, amelyek alkalmasak a kockázatok kezelésére. A várost irányító polgármester, Szemereyné Pataki Klaudia a Neumann János Egyetemért Alapítvány felügyelőbizottságának tagja, Gaál József alpolgármester pedig a kuratórium tagja.
Tüntetést szervez az ellenzéki Szövetség a Hírös Városért Egyesület frakciója a kecskeméti városháza elé a helyi egyetemet fenntartó Neumann János Egyetemért Alapítvány ügye miatt – írta a Kecsup.
Mint korábban megírtuk, azonnali magyarázatra és lemondásra szólította fel a kecskeméti ellenzék a város fideszes vezetőit, miután a helyi egyetemnél mintegy 130 milliárd forint sorsa vált bizonytalanná az irányításuk alatt. A várost immár több mint 10 éve irányító polgármester, Szemereyné Pataki Klaudia a Neumann János Egyetemért Alapítvány felügyelőbizottságának tagja, Gaál József alpolgármester és az Országgyűlés alelnöke, Lezsák Sándor pedig az alapítvány kuratóriumának tagja.
Az Állami Számvevőszék a minap nemcsak a Magyar Nemzeti Bank által alapított Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány esetében tett feljelentést ismeretlen tettes ellen és a gazdálkodás rendjét sértő bűncselekmények gyanúja miatt, hanem a kecskeméti Neumann János Egyetemért Alapítvány ellenőrzésekor feltárt tények alapján is. Eszerint a jegybanki alapítvány pénzeit és befektetéseit kezelő Optima Befektetési Zrt. 127 milliárd forintot vont be az egyetem vagyonkezelő alapítványától egy kötvénykonstrukcióval abból a pénzből, amelyet az állam adott az egyetem vagyonkezeléséhez.
A számvevők szerint az alapítvány nem alakított ki olyan szabályokat, kontrollokat, amelyek alkalmasak a kockázatok kezelésére, ráadásul a megállapodásban rögzített hozam is minimális volt. Amikor az egyetem egy évvel ezelőtt kezdeményezte a kötvények visszaváltását, az Optima már nem volt képes annak teljesítésére. Az egyetemi alapítvány vezetői azonban még ekkor sem léptek.
A helyi ellenzék szerdán öt pontból álló, Szemereyné Pataki Klaudia kecskeméti polgármesternek és Gaál József alpolgármesternek szóló nyílt levelet olvasott fel a kecskeméti városháza előtt, ismét felszólítva a városvezetőket, hogy mondjanak le a Neumann János Egyetemért Alapítvány felügyelőbizottságában illetve kuratóriumában betöltött tisztségükről. A levelet aztán be is vitték a városházára, hogy átadják a címzetteknek, de azt végül a polgármester és az alpolgármester titkársága vette át.
Azt is bejelentették, hogy az ügyben a városháza elé tüntetést szerveznek április 2-ára.
A polgármesternek és az alpolgármesternek a következő kérdéseket tették fel:
- Milyen szerepet vállaltak az alapítvány döntéseiben, különösen a közpénz befektetéséről szóló határozatok meghozatalában?
- Gazdasági végzettséggel és tapasztalatokkal bíró szakemberekként tudtak-e arról, hogy a 127,5 milliárd forintot kockázatos és kétes eredményű befektetésekbe helyezik? Ha igen, mit tettek ellene? Ha nem, akkor miért szavazták meg?
- Szerintük elfogadható-e, hogy az egyetem fejlesztésre és infrastrukturális beruházásra kapott közpénzt teljes egészében egy bizonytalan befektetésre fordítják? Ezek után biztosítottak-e a hallgatók és oktatók számára a jövőbeli fejlesztések?
- Felveszik-e jelenleg is a tiszteletdíjukat az alapítványnál betöltött tisztségük után? Amennyiben igen, indokoltnak tartják-e ezt a kecskemétiek pénzéből, miután az alapítvány működésével kapcsolatban bűncselekmény gyanúja merült fel?
- Vállalják-e, hogy nyilvános fórumon válaszolnak a kecskeméti polgárok kérdéseire az üggyel kapcsolatban?