Közös előterjesztést visznek a Fővárosi Közgyűlés elé.
Közösen nyújtott be egy javaslatcsomagot Karácsony Gergely főpolgármester és Vitézy Dávid Rákosrendező fejlesztési terveire. A kormány arab befektetőkre bízná a terület fejlesztését, a mini-Dubajként emlegetett projekt helyett Karácsony és Vitézy egészen más elképzeléseket fogalmazott meg.
Karácsony és Vitézy abban reménykedik, hogy a kormány hajlandó majd a fővárossal tárgyalni a terület jövőjét illetően, mindezt Lázár János egy korábbi nyilatkozatára alapozzák. „Az is lehet egy megközelítés, hogy több zöld terület és kevesebb beépítés. […] Én mindenkivel együttműködöm, és a kormány is mindenkivel együttműködik” – fogalmazott a miniszter.
Az előterjesztés többek között javasolja, hogy a területen:
- Alakítsanak ki egy legalább 25 hektáros új közparkot.
- Építsenek fel 15 ezer új lakást, viszont a megfizethető új lakások aránya minden egyes beruházási ütemben el kell, hogy érje a 20%‐ot.
- Létesítsenek egy „kulturális vagy más, látogatóvonzó közintézményt”.
- Épüljenek az új városnegyed kiszolgálásához szükséges oktatási, szociális és egészségügyi intézmények.
A javaslat kitér az épületek magasságára is, mint írják „az esetlegesen építeni tervezett magas‐ és toronyházak magasságának meghatározásánál és elhelyezésénél elsődleges szempont kell legyen a hagyományos budapesti városképhez való illeszkedés”.
Emellett fontosnak tartják a közlekedés fejlesztését is, például a váci vasútvonal Nyugati pályaudvar–Rákospalota‐Újpest közötti szakaszának teljes körű, időtálló, a jövőbeli igényekre méretezett tartalmú átépítését. De Karácsony és Vitézy szerint a teljes Nyugati pályaudvar–Rákospalota‐Újpest-vonalszakasz korszerűsítése, kapacitásbővítése és rekonstrukciója is szükséges.
Megjegyzik, hogy az építési és közlekedési miniszter által a Fővárosi Önkormányzattal való közös döntésekre tett ígéretet akkor lehet komolyan venni, ha jogi garanciát ad a kormányzat arra, hogy a területre vonatkozó építési szabályokat nem (a kiemelt nemzetgazdasági beruházásokra vonatkozó szabályok szerinti) kormányrendelet, hanem a Fővárosi Önkormányzat alkothatja meg.
Ezenkívül javasolnak „a beruházás sikeressége és Budapest fejlődéséhez való maximális hozzájárulása érdekében” egy kellő felhatalmazással bíró testületet, amely a projekt koordinációjáért felel majd. A testületben az állam és a beruházó képviselői mellett azonos jogú tagként vehessen részt a Fővárosi Önkormányzat és az érintett kerületek önkormányzatainak delegáltjai is.