A szűrővizsgálati rendszer korszerűsítésén azonban már dolgoznak a Belügyminisztérium szerint.
„2025-től továbbra is csak önkéntes szűrések lesznek, semmilyen kötelező szűrés bevezetéséről nincs döntés” – közölte a Belügyminisztérium a 24.hu megkeresésére.
A lap azért kereste meg a tárcát, mert a június 9-i önkormányzati és európai parlamenti választások másnapján kormányjavaslatra szavazta meg az Országgyűlés azt a törvényt, amely 2025 elejétől a 18 év feletti korosztály egy részének kötelezően előírhatna eddig csupán ajánlott szűréseket. Hogy pontosan mely szűrésekről van szó, csak júliusban, a javaslat társadalmi vitára bocsátásakor derült ki. A kormány oldalára feltöltött dokumentumban azonban épp az nem szerepelt, hogy valóban kötelezővé tesznek-e bizonyos szűréseket, ugyanakkor a 15 oldalas koncepció három szervezett vizsgálatot nevesített:
- a 25–65 év közötti nők háromévenkénti méhnyakrákszűrését,
- a 45–65 év közötti nők kétévenkénti emlőszűrését, illetve
- az 50–70 év közötti férfiak és nők vastagbélrákszűrését.
Augusztusban Takács Péter egészségügyi államtitkár a HírTV-nek már úgy fogalmazott, hogy sem a vastagbélrákszűrés, sem pedig a mammográfia nem lehet kötelező, mert olyan szűrővizsgálatot nem is írhatnak elő kötelezően, amely valamilyen eszközös beavatkozással jár. Az interjúban Takács azonban felvillantott egy másik lehetőséget is: mint mondta, a már létező országos szűrővizsgálati programok mellé jönne egy újabb, egy általános egészségfelmérés a népbetegségek kiszűrésére, a munkáltatókat pedig egy „bonus–malus” rendszerrel ösztönöznék a bekapcsolódásra.
Ezzel kapcsolatban a Belügyminisztérium a 24.hu-nak most azt írta, hogy „a munkavállalók szűrése jelenleg is önkéntesen elérhető a lakosság számára, amelyet a felnőttkori életkorhoz kötött alkalomszerű szűrővizsgálat rendszere biztosít. Ezen állapot- és kockázatfelmérések, vizsgálatok elvégzésére bármely orvos–beteg-találkozás alkalmával sor kerülhet, mely vizsgálatok döntően a háziorvosi praxisokban, valamint a foglalkozás-egészségügyi alapellátás keretében történnek meg”.
Hozzátették: „A szaktárca kidolgozta a felnőttkori életkorhoz kötött alkalomszerű szűrővizsgálati rendszer korszerűsítésére vonatkozó szakmai javaslatát, amelynek kodifikációs folyamata jelenleg is zajlik. A tervezet szerint ez a szűrővizsgálat továbbra is önkéntes alapon vehető majd igénybe.”
Nyitóképünk illusztráció.