Itthon hvg.hu 2024. november. 27. 11:35

Baljós adatok: 1100 páciensből 64 százaléknak kell további vizsgálatokra mennie a magas koleszterinszint miatt

A szakemberek szerint elavult az a szemlélet, hogy van normál értéke a koleszterinszintnek. Valójában minél kevesebb, annál jobb.

Idén is három önkormányzattal működött együtt a Novartis Magyarország, amely keretében Szegeden, Nyíregyházán és Budapest XI. kerületében tartottak lakossági koleszterinszint-méréseket. Összesen több mint 1100 ujjbegyes vérvizsgálatot végeztek, az eredmények pedig azt mutatták, hogy a résztvevők közel 65 százalékának a magas koleszterinszintje miatt további vizsgálatokra lenne szüksége.

Ezenkívül az érintetteket részletesebb laborparamétereket kimutató vénás vérvételre is várták a szakemberek, az így vizsgáltak 64 százalékának javasoltak szakorvosi konzultációt az eredményeik alapján.

Az eredményeket bemutató sajtótájékoztatón elmondták, hogy idén alacsonyabb volt a résztvevők átlagéletkora, ami jól mutatja, hogy a magas koleszterinszint nem csupán az idősebbeket érinti.

Harangi Mariann egyetemi tanár, a Debreceni Egyetem Belgyógyászati Klinika oktató orvosa úgy fogalmazott, hogy minél alacsonyabb a koleszterinszint, annál kisebb eséllyel alakul ki később szív- és érrendszeri betegség. Harangi szerint elavult szemlélet az, hogy az LDL-koleszterinnek van egy normál határértéke, ugyanis a legjobb az lenne, ha mindenkinek megegyező lenne a koleszterinszintje egy egészséges csecsemőével, ami 1,0 mmol/l.

Aradi Dániel, a Balatonfüredi Állami Szívkórház kardiológus főorvosa pedig azt hangsúlyozta, hogy Magyarországon minden második személy haláláért valamilyen szív- és érrendszeri betegség felelős. „Ne csak a daganatoktól rettegjünk. Komolyan kell venni a koleszterinszintet és az érrendszer egészségét is” – mondta Aradi, hozzátéve, hogy a rendszeres szűrések azért is fontosak, mert a magas koleszterinszint gyakran nem okoz semmiféle tünetet.

Hirdetés
Élet+Stílus Nemes Nikolett 2024. december. 28. 18:00

Pisszeghet, sípolhat, szisszenhet és pöföghet a befőttesüveg, de pont ez a jó: így  fermentáltunk savanyú káposztát

Csodás vitamin- és tápanyagbombával kényeztethetjük a mikrobiomunkat a téli ínség idején, ha fermentált ennivalókat fogyasztunk. Többek között savanyú káposztát is készíthetünk ezzel a módszerrel – elmondjuk, hogyan érdemes csinálni lépésről lépésre, mit kell tudni a sózásról, fűszerezésről, hogyan kombináljuk az alapanyagokat, és mire figyeljünk különösen az erjesztés során.