Itthon hvg.hu 2024. november. 22. 13:33

Pintér: Közelebb kerültünk Románia és Bulgária schengeni tagságához

A tervek szerint a végleges döntést az uniós belügyminiszterek december 12-i találkozóján hozzák majd meg.

„Ma meggyőződtünk arról, hogy Bulgária és Románia jelentős erőfeszítéseket tett a teljes jogú schengeni tagsághoz” – jelentette ki a Telex tudósítása szerint pénteken Pintér Sándor, miután a belügyminiszter a két országból és Ausztriából érkező kollégáival, valamint az EU belügyi biztosával, Ylva Johanssonnal tárgyalt Budapesten.

Pintér elmondta, hogy a tárgyaló felek megállapodtak abban, hogy elkezdik egy közös csomag összeállítását, amelynek elfogadásával elhárulnának a korábban Hollandia és Ausztria által támasztott aggodalmak.

A csomaggal és a két ország schengeni tagságával kapcsolatos végső döntést az uniós belügyminiszterek december 12-i találkozóján mondhatják ki, és Pintér szerint a részét képezi majd egy százfős, közös rendőri kontingens kiküldése a bolgár–török határra.

Bár az Európai Bizottságnak már régóta az az álláspontja, hogy mind Románia, mind Bulgária alkalmasak arra, hogy a schengeni övezet teljes jogú tagjaivá váljanak – így üdvözölte a mostani találkozó eredményét is –, a csatlakozásukkal szemben vétót emelt Ausztria és Hollandia is. Ugyan részleges elmozdulás ebben az ügyben is történt, március óta már a légi és a vízi átkelőknél megszűnt a schengeni térség felé az ellenőrzés, az illegális migráció miatti aggodalmak miatt a szárazföldön fenntartották azt.

Amennyiben sikerül tető alá hozni a megállapodást, az a magyar EU-elnökség egyik nagy fegyvertényének minősülne, maga Orbán Viktor is megígérte a kérdés rendezését még Tusványoson, így nem véletlen, hogy Pintér azt szeretné, ha még az év vége előtt pontot lehetne tenni az ügy végére.

Hirdetés
hvg360 Fetter Dóra 2024. december. 28. 07:00

„Három kérdés, és kiderül, felkészültek vagyunk-e váratlan vészhelyzetekre – ezen a teszten a lakosság fele elvérezne”

Van, aki túlaggódja, és van, aki félvállról veszi a ránk leselkedő veszélyeket, legyen szó háborúról, klímakatasztrófáról vagy csak egy kiadós áramszünetről. A kormány háborús veszélyről beszél, de nem tartja fontosnak az ország, az emberek felkészítését váratlan helyzetekre. Vasárus Gábort, a Hun-Ren KRTK Regionális Kutatások Intézete tudományos munkatársát arról kérdeztük, mit lehetne tenni azért, hogy valóban senkit ne érjen készületlenül, ha jönne a baj.