A használhatatlanná vált vadászgépeket Ukrajnának adták a szlovákok, így a Magyar Légierő segíti ki északi szomszédját, míg nem kapják meg az új amerikai gépek.
A futó szerződés meghosszabbításával 2025-ben is a Magyar Honvédség légiereje védi Szlovákia légterét – írja közleményében a honvédelmi minisztérium, miután Szalay-Bobrovniczky Kristóf Robert Kalinák szlovák miniszterelnök-helyettessel találkozott Kecskeméten.
„Mindaddig, amíg Szlovákia újjá nem építi saját nemzeti vadászgépképességét, Magyarország továbbra is elkötelezett a szomszédos ország légtérrendészeti feladataiban való részvétel mellett” – mondta ki Szalay-Bobrovniczky honvédelmi miniszter. A szlovák légteret évek óta a magyar Gripen vadászgépek védik, azóta több ízben hajtottak végre bevetést éles és gyakorló riasztás keretében.
A térségben meghatározónak számító magyar légierő segítségére azért van szükség, mivel Szlovákia az orosz–ukrán háború kirobbanása után átadta a megtámadott félnek a saját, rendelkezésre álló szovjet típusú 13 darab MiG-29-es vadászgépét, így bevethető légierő nélkül maradt. Ezt megelőzően 2022 nyarán Pozsony repülési tilalmat rendelt el MiG-jei számára, mivel nem állt rendelkezésre elegendő pótalkatrész és szakértelem a karbantartásukhoz, miután az orosz technikusok hazatértek az ukrajnai háború miatt, és csak ez után adták át a haditechnikai eszközeiket Kijevnek.
Szlovákia még Peter Pellegrini miniszterelnöksége alatt 2018-ban írt alá szerződést az USA-val 14 amerikai F-16-os vadászgép megvásárlására közel kétmilliárd dollárért. Ebből az első kettő már nyáron megérkezett, azonban még idő, mire megjön az összes rendelt gép és kiképzik rá a szlovák pilótákat. Addig Magyarország, illetve Csehország látja el a légtérvédelemmel kapcsolatos feladatokat.
Hasonló cipőben jár Szlovénia is, melynek szintén a Magyar Légierő látja el a légvédelmét is, mivel a saját 13 MiGjét Ljubljana is leadta Ukrajnának. Ezen felül a Magyar Légierő részt vesz a Baltikum légtérvédelmében is. A három balti ország nem rendelkezik légierővel, így a feladatban részt vevő NATO tagállamok váltják egymást, Magyarországra három évente kerül sor, 2025-ben a negyedik alkalommal fognak kimenni a magyar Gripenek.