Itthon Lengyel Tibor 2024. november. 19. 17:35

Sebkötözés helyett amputáció: a legtöbb fővárosi körzetre rá sem lehet ismerni az új határokkal – ami a Fidesznek kedvezhet

Lengyel Tibor
Szerzőnk Lengyel Tibor

Teljesen átszabja Budapest választókerületi térképét a Fidesz. Van körzet, amely eddig Budán volt, most Pestre került. Megszűnik az egyetlen olyan választókerület, amelyik egyben lefedett egy teljes kerületet – most négyfelé szabdalták. Pest megyében is teljes a káosz, de itt, úgy tűnik, a Fidesz jár rosszul a körzethatár-bűvészkedéssel.

Mint kés a vajon, úgy ment át az Országgyűlés kormánypárti többségű igazságügyi bizottságában kedden az előző éjjel a semmiből előkerült törvénymódosító javaslat, amely átszabta több mint két tucat egyéni választókerület határát a 106-ból – márpedig, ha addig nem módosítják újra, akkor a borítékolható parlamenti végszavazás után ez lesz a körzetbeosztás a 2026-os parlamenti választáson.  

A módosítás arra az amúgy valós helyzetre reagált, hogy a népességszám-változások miatt a közel azonos lélekszámúnak tervezett körzetek egy részénél jelentős aránytalanságok alakultak ki, ezt pedig törvényi előírás rendezni. Csakhogy amikor a Fidesznek nem volt érdeke a változtatás, nem nyúlt a nyilvánvaló mulasztásos jogsértés ellenére sem a körzetekhez, most viszont a Tisza Párt menetelése cselekvésre sarkallta. 

Kettő plusz ide, kettővel kevesebb ott 

Ahogy arról a HVG is írt, részint a Nemzeti Választási Iroda ajánlása alapján is egyértelmű volt, hogy az agglomerációba kiköltözők nagy száma miatt felborult Pest megyei arányok miatt ott muszáj lesz a 12 mellé plusz két körzetet kialakítani. Ezt ellensúlyozandó – hogy ne változzon a 106 egyéni körzet száma – az amúgy is csökkenő lélekszámú budapesti 18 körzethez is hozzányúltak, és ott kettővel kevesebb lett. 

Csaknem 80 ponton írnák át a választási törvényt – mit jelent a körzethatárok átrajzolása?

Nem vette a nevére a Fidesz a választási szabályokat 78 ponton átíró javaslatcsomagot, amely teljesen átszabná a budapesti választókerületeket, és kettővel csökkenti a számukat. Pest megyében viszont kialakítanak két újat, de még Fejérben és Csongrádban is igazítanak kicsit. A Karácsony-Vitézy-eset miatt szabályozzák a szavazatok újraszámolásának lehetőségét szoros főpolgármester-választási eredménynél.

Csakhogy a bizottsági módosítóként, valójában fideszes ötletre beadott változtatások a fővárosban például nem álltak meg a minimális, de elégséges beavatkozásnál, hanem fenekestül felforgatták mind a 18 budapesti körzetet, szükségtelenül. A mögöttes politikai szándék sejthető: a Fidesz esélyeinek maximálisan kedvezni, az ellenzék számára pedig hátrányos kiindulási helyzetet teremteni. Most az a helyzet, hogy 

teljes lesz a káosz a körzethatár-módosítások után egész Budapesten, ahol a 2022-es választáskor a 18-ból 17 egyéni választókerületet megnyert a hatpárti ellenzék. 

Az ellenzéknek – és ezalatt egyre inkább a Budapesten kiemelkedően erősödő Tisza Pártot érdemes érteni – 2026-ban az összevissza variált és megváltoztatott határú és emiatt vegyesebbé váló politikai szimpátiájú körzetekben kellene megőriznie pozícióit a Fidesz ellenében. Közben a választók is össze lesznek zavarodva, hiszen az eddig megszokott körzetek és egyéni jelöltek helyett máshol, másról kell majd dönteniük.

„Engem lényegében felnégyeltek” 

Összehasonlítva a régi és az új választókerületi határokat – a változások jól nyomon követhetők a Telex Választási Földrajz térképein – az látszik, hogy a két körzet megszüntetése miatti variálás közben nem maradt olyan körzet, amelyhez ne nyúltak volna, és nincs olyan körzet, amelyen ne változtattak volna drasztikusan. Kirívó példa az MSZP-s Kunhalmi Ágnes körzete: 

A budapesti 15-ös egyéni választókerület eddig egyedülálló módon pontosan lefedte a főváros XVIII. kerületét, most azonban teljesen átrajzolták a határait, és már négy kerület is beletartozik. 

„Engem lényegében felnégyeltek” – összegzett a HVG-nek Kunhalmi Ágnes, aki szerint a szándék egyértelmű: a biztos baloldali, ellenzéki körzeteket addig csűri-csavarja a Fidesz, amíg teljesen szétzilálja őket, tanácstalanságot okozva a választókban is. Elmondta: „Jöttem befelé az Üllői úton, és sorban állítottak meg az emberek teljesen összezavarodva, hogy most négy képviselőjük lesz, vagy mi történik”. 

Kunhalmi 2014-ben ebben a körzetben csak 56 szavazattal kapott ki a Fidesztől, 2018-ban fordított, és több ezer szavazat előnnyel győzött, amit a 2022-es választáson is megismételt. Ám egy teljesen más választói összetételűvé alakított körzetben a 2026-os esélyek bizonytalanok. A körzethatár-átrajzolásnál a Havanna lakótelep, amely az utóbbi időben inkább ellenzéki volt, most egy másik, szomszédos körzethez került át. 

Felére esett a budapesti panellakóknál a régi ellenzéki összefogás népszerűsége, zsugorodott a Fidesz is, ellenben árad a Tisza

Hat év alatt nagyon megváltozott a budapesti lakótelepi szavazók pártpreferenciája. Ez idő alatt három választás is volt, és Békásmegyertől Újpalotán át a Havannáig mindenütt hasonlóan változtak a voksok: 2018-ban még a hatpárti ellenzék dominált, 2022-re jelentősen erősödött a Fidesz, idén júniusra a kormánypárt visszaesett, a régi ellenzék népszerűsége a felére apadt, a Tisza mindenhol feljött.

De hasonló a helyzet a Duna budai oldalán is, ahol például a főváros legnépesebb, XI. kerületét is négy választókörzet részévé tették, és alaposan átszabták. Budán az eddigi 2-es egyéni választókerületre – amelyet a Fidesztől hódított el 2022-ben a momentumos Orosz Anna – rá sem lehet ismerni, mert a helyén négy másik új körzetet alakítottak ki, és az új 2-es körzet pedig már nem is Budán található, hanem Pesten. 

Jelenleg részben a XI. és nagyrészt a XXII. kerületet fedi le a 18-as választókerület, ahol 2022-ben a momentumos Tóth Endre szerzett mandátumot. Ez a körzet, bár 2026-ban már 10-es számú lesz, csak kismértékben változik. Tóth viszont a HVG-nek felhívta a figyelmet arra, hogy a XI. kerület, amely eddig is két részre volt vágva, ezentúl 4 részre lesz, holott önállóan az ország ötödik legnépesebb városa lenne.  

Pest megyében a Fidesz kitolt magával 

A valamelyik szereplőnek a választásokon politikai előnyt biztosító körzethatár-átrajzolást hívjuk gerrymanderingnek, és a kétharmados Fidesz-többség tud ezzel élni, ha akar. A jelek szerint igaza lett Magyar Péternek, aki már a nyáron jelezte: a Fidesz a Tisza Párt kárára rajzolna át körzeteket. Ilyen, politikailag motivált lépésre volt már példa. Még 2018-ban a fideszes Kövér László el is ismerte, hogy „bűvészkedtek”:  

Az a jó, ha az ellenzék nem rúg labdába (…) Isten őrizz, hogy labdába rúgjanak. 

Ráadásul ahogy arról már korábban is írtunk, most először, 2026-ban lehet valódi és nagy jelentősége a Fidesz számára a választókörzetek átrajzolásának. Illetve esetleg az át nem rajzolásának. A Nemzeti Választási Iroda ugyanis hiába jelezte, hogy Somogy és Tolna megyében is eléri egy-egy választókerület az „igazításra megérett” lakosságszám-eltolódást, ezekhez mégsem nyúltak a kormánypártok, miután ezekben erősek.

A júniusi EP-választás alapján a Tisza Pártnak állna 2026-ban a zászló Fejér megyében, ezért ott is hozzányúltak a körzethatárokhoz – tény, hogy ezt a lakosságszám-igazítás miatt a Nemzeti Választási Iroda javasolta is. Igazít kicsit a törvényjavaslat Csongrád-Csanád megyében is egy körzeten, holott ez ott nem volt igazán sürgető.

Ugyanakkor következetlen a jogalkotó, mert 

Tolna és Somogy megyénél a választási iroda szintén korrekciót javasolt, de a most kormánypárti többséggel a bizottságon áttolt javaslat ezekhez hozzá sem nyúlt – talán, mert a Fidesz erőviszonyai a jelenlegi területi felosztás megmaradása mellett szólnak. 

Pest megyében azonban nagyon is megfogadta a kormánypárti hátterű javaslat a választási iroda ajánlását, bár itt már évek óta akkora aránytalanságok voltak, hogy bőven a 2022-es választásra is módosítani kellett volna. A megyében mostanra viszont már 7 körzetben is durván eltolódtak a lakosságszámarányok, muszáj volt hozzájuk nyúlni. A Fidesz így is tett, és kialakítja a javasolt két új választókerületet. 

Ám a jelek szerint eközben kicsit árt saját magának is. A jelenlegi, Pest megye 5-ös körzetet is érintette a szükségszerű átalakítás, ahol 2014 óta minden választáson a fideszes Tuzson Bence – jelenlegi igazságügyi miniszter – győzött. Ennek a körzetnek a székhelye Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter miniszter lakóhelye, Dunakeszi, de idetartozik más települések mellett Göd és Fót is.

Jelenleg ebbe a körzetbe tartozik például Erdőkertes és Veresegyház is, amit most – csökkentendő a lakosságszámot – elcsatolnak majd, pedig előbbi városban a Fidesz jelöltje, Tuzson Bence kifejezetten jól szerepelt 2022-ben, míg utóbbiban is inkább kicsivel a körzet átlaga felett végzett. A most júniusi EP-választáson viszont a Tisza Párt volt erős Veresegyházon, amit most leválasztanak a körzetről. 

Elemzői értékelés: fuss az életedért!

A módosításokat elemző Political Capital értékelésében arra jutott, hogy „az Orbán-rendszerben már megszokott, valódi demokráciában elfogadhatatlan módon” gyorsan áterőltetett módosító csomaggal „a Fidesz, ahogy általában, igyekszik magának kedvezni, de egy gyorsan változó politikai helyzetben ez nem biztos, hogy sikerül”. 

Megjegyezték még:  

A ma ismert módosítási javaslatokra nem érdemes véglegesként tekinteni: további módosítók sora érkezhet még, akár a végszavazás előtt, de annak sincs akadálya, hogy akár a jövő év folyamán újra átírják a választási szabályokat.  

A közhiedelemmel ellentétben ugyanis semmi sem tiltja, hogy akár az utolsó pillanatig is változtassanak a választási jogszabályokon, egyedül a választókerületi térkép nem módosítható a választási és az azt megelőző évben – ezért kell az év végéig elfogadni. Ami a fent részletezett térképészeti változtatásokat illeti, azokat a Political Capital elemzése úgy kommentálta: „erős manipulációgyanú”. 

Az elemzés kitért arra is, hogy a nyári főpolgármester-választási mizéria után a csomag egy másik eleme rendelkezik az újraszámolás lehetőségéről, méghozzá 0,5 százalék vagy 100 szavazat különbség esetén, de nem old meg egy sor más, kapcsolódó problémát, a nyáron kibukott technikai anomáliát. Nem kezeli a filctollproblémát sem, nem egységesíti a visszalépett jelölt szavazólapról eltüntetésének módját.

A Political Capital elemzése a módosító csomag előremutató lépései között említette viszont, hogy a jövőben a választók az értesítőt nemcsak postán, hanem online is megkaphatják, nem kell majd a lakcímkártyát is vinni a szavazás napján, elegendő a személyi, a jogosítvány vagy az útlevél valamelyike, továbbá nem muszáj többé borítékban leadni, urnába dobni a voksot.

Hirdetés
Kult Kovács Bálint 2024. december. 27. 20:00

„Nem hívtak el a castingra, úgyhogy azt mondtam, nem lesz műtét”

Hogy Major Erik generációja egyik legjobb színésze, az is jelzi, hogy háromszor is jelölték a legígéretesebb pályakezdő díjára, és idén meg is nyerte a Színházi Kritikusok Céhe elismerését. A Radnóti Színház színészével bűnöző édesapja örökségéről, szeretetlenségről és arról is beszélgettünk, miért érezte úgy, visszaadhatja élete egyik legfontosabb főszerepét.