Az Országos Bírói Tanács (OBT) rendkívüli ülésén tárgyalnak az igazságügyi minisztérium javaslatáról, amely a bírói fizetésemelést a reformok elfogadásához kötnék.
Mint korábban megírtuk, hétfő este váratlanul vette napirendre az Országos Bírói Tanács az igazságügyi minisztérium javaslatát, amely lényegében az általuk felvázolt reformokhoz kötné a bírói fizetésemelést. A tagok így lényegében csak egy napot kaptak arra, hogy felkészüljenek az ülésre, hiszen arról szerda délelőtt már tárgyal is az OBT – méghozzá a szervezet kihelyezett ülésén, Gyulán. (Erről a helyszínről az OBT már korábban döntött.)
Mivel az OBT ülései minden bíró számára nyilvánosak, úgy tudjuk, a távoli helyszín miatt többen is azt tervezték, hogy online vesznek rajta részt, melyre az OBT az eddigi gyakorlata szerint mindig biztosított lehetőséget.
Információink szerint azonban kedd délelőtt az OBT elnöke, Szabó Péter levélben értesítette őket arról, hogy az ülésen csak személyesen lehet részt venni, online nem. Azoknak pedig, akik az utolsó pillanatban mégis le tudnak menni, mindössze néhány órájuk maradt, hogy elküldjék a jelentkezésüket.
Frissítés: Cikkünk megjelenése után az OBT sajtószóvivője lapunknak azt írta, hogy az OBT már hónapokkal korábban kitűzte a gyulai ülés időpontját és annak helyszínét is, mely független a bérrendezéstől és az ülésen tárgyalandó napirendi pontoktól is.
„Az ülés a bírák számára – a zárt napirendi pontok kivételével – nyilvános, a hallgatóságként történő jelenlét jogának gyakorlásában az OBT a bírákat nem korlátozza, a terem befogadó képességéhez igazítja a hallgatóság létszámát” – írták, hozzátéve, hogy az ülésről készült jegyzőkönyvek mindig szó szerint rögzítik az ott elhangzottakat, és azok nyilvánosak. Az OBT korábbi ülésein pedig nem volt gyakorlat a hallgatóként jelentkezők online becsatlakozása.
A bírák és igazságügyi alkalmazottak fizetésemelését az igazságügyi reformmal összekötő javaslat alapvetően sérti a bíróságok függetlenségét, ennek ellenére tartalmát a mai napig nem ismerik sem az érintettek, sem az érdekképviseleti szervezeteik.
Úgy tudjuk, hogy az ötletek között felmerült bíróságok összevonása, a szervezet létszámának csökkentése és a korhatár módosítása is, valamint a kúriai bértáblát is különválasztanák. Hogy valóban mi került bele, az valószínűleg csak szerdán derül ki.
A kérdések számát csak növeli, hogy a parlament igazságügyi bizottságának napirendjén kedd délelőtt még szerepelt egy napirendi pont „igazságügyi tárgyú javaslatokról”, de ez az ülés kezdete előtt nem sokkal lekerült a honlapról.
Címlapképünkön az Országos Bírói Tanács budapesti ülése.