Itthon hvg.hu/MTI 2024. november. 18. 16:33

Az oktatási jogok biztosa szerint az ELTE-tanszékvezető írása „politikai pamflet, így is kell kezelni”

Aáry-Tamás Lajos szerint figyelmen kívül kell hagyni Polyák Gábor bejegyzését, amelyben a tanszékvezető kitartóan ellenzi, hogy Orbán Balázs azon az egyetemen szerezzen tudományos fokozatot, amelyet az állam nem hajlandó rendesen támogatni.

A tanszékvezető kilép az egyetemre vonatkozó normák keretéből, óhaját csak jogsértő módon lehetne teljesíteni. Kirekesztő írása sérti a művelődéshez való jogot, a tanulás és tanítás alkotmányos szabadságát. Írása politikai pamflet, így is kell kezelni

– közölte hétfőn az oktatási jogok biztosa Polyák Gábor Facebook-bejegyzésére reagálva, amelyben az ELTE Média és Kommunikáció Tanszékének vezetője kikérte magának, hogy Orbán Balázs az intézményben szerezzen PhD-fokozatot, mert szerinte „a kormány mindennap beletörli a mocskos talpát az ELTE-be”.

Polyák korábbi posztjának tartalmától az ELTE is elhatárolódott, az egyetem vezetése „a tudomány szabadsága elválaszthatatlan részének tekinti azt is, hogy a tudományos műveket és tudományos teljesítményeket kizárólag azok minősége, és ne a szerző személye alapján ítélje meg”.

Ezzel az oktatási jogok biztosa is egyetért, aki szerint a fenti megállapítás egyszerre igaz a kormány politikai igazgatójára és a vitát kirobbantó tanszékvezetőre is: „Világok választják el egymástól őket, mégis együtt alkotnak független szakmai közösséget az ELTE-n” – írta Aáry-Tamás, majd kiemelte, hogy egyikük ízlése sem döntheti el, mit csináljon, mit kutasson, mit gondoljon a világról a másik.

A tanszékvezető ugyanakkor egy újabb posztjában világossá tette, hogy nem Orbán Balázs politikai nézeteivel, hanem a státuszával van baja: „Dühös, az vagyok, de kirekesztő, politikai alapon diszkrimináló biztosan nem. Orbán Balázs nem egy egyszerű Fidesz-szavazó, nem egy egyszerű Fidesz-képviselő, hanem ő a miniszterelnök politikai tanácsadója. Személyesen felelős az egyetemünk sorsáért, és mi, egyetemi polgárok közössége, önként részt veszünk a játszmáiban” – véli Polyák.

Szeptemberben mi is írtunk az ELTE helyzetéről, ahol már tavasz óta követelnek béremelést az oktatók a többi nagy állami egyetemmel karöltve. A mihamarabbi változtatásokra azért is van szükség, mert például az ELTE-n egy frissen végzett, a közoktatásban elhelyezkedő tanár keresete magasabb, mint az őt korábban vizsgáztató egyetemi docensé.

Hirdetés