Az nem világos, miért adnak át egy állami feladatot egy alapítványhoz, amelynek működtetése nyilvánvalóan pluszköltségekkel jár.
A kormány megalapította a Batthyány-Strattmann László Alapítványt. A „szegények orvosáról” elnevezett szervezet a jövő évtől a tb-támogatással nem rendelhető gyógyszerek, gyógyászati segédeszközök árához járul hozzá egyedi elbírálás után.
Erről egy nyári törvénymódosítás intézkedett. Jelenleg a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő Egyedi Méltányossági Főosztálya dönt évi 18-20 ezer esetben, akár 50 milliárd forint értékben.
Kezdettől nem volt világos, miért szerveznek ki egy állami feladatot egy alapítványhoz, amelynek működtetése nyilvánvalóan – de a kormány által nem közölt mértékben – pluszköltségekkel jár majd. Mindenesetre a csütörtök este megjelent kormányrendelettel a kormány most létrehozta a közhasznú alapítványt (hivatalos teljes neve Batthyány-Strattmann László Alapítvány A Gyógyításért), az alapítói jogok gyakorlására kijelölte a belügyminisztert, és kiutalt számára 112 millió forint induló vagyont.
A kormány egy másik határozatával 40 milliárd forintot tett át a Rezsivédelmi Alapból az Energiaügyi Minisztériumhoz „a távhőkassza pozitív egyenlegének központi költségvetési forrásból származó fenntartása” érdekében, „a távhő-árszabályozási év 2024. október 1-jei kezdetétől megállapított támogatási összegekre tekintettel”. A minisztériumnak kell ezt kifizetnie a távhőszolgáltatóknak.
2,6 milliárd forint költségtúllépést engedélyeztek a vízügyi igazgatási szervek katasztrófa-kárelhárítási keretében a 2024. február 1. és június 30. között végzett árvíz, belvíz, vízminőségi kárelhárítási, illetve helyi vízkár elleni védekezési tevékenység, a károsodott vízi létesítmények vízi létesítmények és védművek helyreállítása, valamint február 1. és március 7. között a jégtörő hajók melegen tartása költségei címén.
400 millió forinttal megemelték a BrainVisionCenter Tudás- és Kompetencia Központ idei támogatását. Ez az intézmény a látásvisszaállítás területén úttörő eredményeket elérő Roska Botond Svájcban dolgozó professzor tevékenységéhez végez alapkutatásokat. Erre az évre eredetileg 671 millió forintot kapott volna, ez nő meg 1,071 milliárdra.