A jövő évi gazdasági lehetőségekről és a békéről értekezett pénteki interjújában a miniszterelnök.
Szokás szerint a Kossuth rádióban adott interjút péntek reggel Orbán Viktor. A jövői év gazdasági kilátásairól értekezett a miniszterelnök, aki ismét a háború végéhez kötötte a magyar gazdaság problémáinak megoldását is. Orbán szerint a magyar diplomácia mindent megtett a békéért, de kellett hozzá egy „főszereplő is”, aki nemcsak akarja, hanem meg is tudja teremteni a békét, ezért volt fontos az amerikai választás.
A 2025-ös költségvetés egy új gazdasági szakaszt fog nyitni, és a legkisebb szereplőkre fókuszál. A miniszterelnök arról beszélt, hogy az áremelkedéssel szemben a kormány egyedül annyit tud tenni, hogy növeli a béreket. Illetve több olyan csomag is van, amivel olcsóbbá teszik a lakhatást és az otthonteremtést. Például a munkáltatók havi 150 ezer forintig nyújthatnak kedvező adózással lakhatási támogatást a 35 év alatti dolgozóinak, amit albérletre és lakáshitel törlesztésre is használhatnak majd. Szerinte az ambiciózus fiatalokért zajló küzdelemben is jó eszköz lehet ez a cégeknek.
Orbán szerint jelenleg szélcsendes időben vagyunk, mert bár már győzött a „békepárti elnök”, Donald Trump az amerikai választásokon, ki kell várni, amíg be is iktatják. Magyarországnak ebben az időszakban az a dolga, hogy Brüsszelben is elérje a békepárti álláspont elfogadását, nehogy arra jussanak a brüsszeli vezetők, hogy az amerikaiak nélkül is elboldogulunk – fejtegette a miniszterelnök.
A miniszterelnök szerint Európának önvizsgálatot kellene tartani, miért hagyta le az uniót az Egyesült Államok a gazdasági versenyben. A következő fél évben az energiaárakat csökkenteni kell, ehhez felül kell vizsgálni a szankciókat, hogy az európai gazdaságot ne tegyék tönkre végleg; másfelől egy antibürokratikus programot kell átnyomni, mert túl lassúak a folyamatok. A miniszterelnök 33 százalékra becsülte annak lehetőségét, hogy ez sikerülni is fog az elkövetkező félévben.
Orbán szokatlan szerénységgel arról beszélt, hogy a múlt heti budapesti egyetértés nem az ő, nem a magyar szervezés érdeme, hanem Mario Draghi volt jegybankelnöké, aki előadásában olyan lesújtó képet festett az európai gazdaságról, hogy a tagállamok kénytelenek voltak összezárni.
A miniszterelnök beszélt továbbá az aktuális nemzeti konzultációról is, amelynek értelmét két dologban látta: hogy muníciót szolgáltasson a brüsszeli csatákhoz a nép akarata, és hogy az emberek elgondolkozzanak Magyarország jövőjéről. Utóbbi által beszédtémává válnak ezek a problémák, és így közösségiesíthetők is.